Evde Erişte Yapımı

0

Hazır almak yerine evde kendiniz de kolayca erişte yapabilirsiniz. İşte tarifi!

MALZEMELER

1kg un

5 yumurta

3 çay kaşığı tuz

Yarım su bardağı süt

Tüm malzemeden sert bir hamur oluşturulup 10dk yoğrulur, nemli bir bez altında 15dk dinlendirilir.

Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar kesilir, kurumaması için bez altında tutulur.

Masaya 1 tatlı kaşığı un serpilir, beze üzerine oturtulur, parmaklarla genişletilebildiği kadar genişletilir, üzerine un serpilir.

Oklava hamura asla bastırılmaz, hafif bir güç uygulanır ve tek yöne değil her yöne ileri geri yuvarlayarak açılmaya çalışılır.

Hamur oklavaya yapışacak gibi olunca yufkaya un serpilir, el ile her tarafına sürülür. Masanın üzerine yani yufkanın altına da ara ara un serpilmelidir, ancak hamur, unu tamamen emmeden tekrar un serpilmez. Un ince bir tabaka oluşturmalıdır.

2

Yufka; yemek tabağı büyüklüğüne gelince un serpilir, sıkmadan ama gevşekte olmayacak şekilde tamamı oklavaya sarılır, eller şekildeki gibi yerleştirilir ve 5-6kez açmadan götürülüp getirilir, açılır, un serpilir, fazla un süpürülür.

Yufka; oklavaya farklı yay dilimlerinden çepeçevre dolaşılarak sarılır ve açılır.

1-1,5mm kalınlığında açılır.

Açılan yufka unlu bir zeminde 10dk hafifçe kuruması için beklenir

Hafif kuruyan yufka şekildeki gibi 4-5cm lik şeritlere bölünür.

Şekildeki gibi 7-10 şerit aralarına bol un serpilerek üst üste konulur, bıçakla 2-3mm kalınlığında kesilir, birbirlerinden ayırıp yayılır.

Tüm kesim işlemi bitince arzu ederseniz hemen kaynamakta olan suya bir miktar erişte atarak yemek için hazırlayabilirsiniz.

Kesilen erişteler temiz bir zemine (çarşaf vs) üzerine yayılır, tozlanmaması için üzerine ince bir örtü konulur. Ara ara alt üst edilerek her tarafının kuruması sağlanır. Yazın balkonda kurutacaksanız 3-4 günde, içerde kurutacaksanız 1-1,5 haftada tamamen kurur. Kuruyan erişteler kavanoza veya sık dokulu bir kumaş torbaya doldurulur.

1

Makarna gibi pişirilir ama tadarak damak tadınıza göre pişme süresini ayarlamalısınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.