Evde Fransız Baget Nasıl Yapılır?

0

Ekmek tutkunları, ince kıvırcık kabuk ve yumuşak bir iç kısım ile fırından sıcak çıkan mükemmel bir bagetin her yönüyle ideal bir ekmek somunu olduğu konusunda hemfikirler. Şaşırtıcı bir şekilde, bagetler sadece dört maddeden yapılır: Su, maya, un ve tuz. (Zaman ayırırsanız beş bileşen.) Yine de, çoğumuz zaman sorunu sebebiyle bageti evde yapmak istemeyiz. Ancak emin olun hafta sonralarında evinizde mükemmel bir lezzet fırtınası yaşatabilirsiniz. Bir saatte çicek ekmek veya top ekmek nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler
Başlangıç için:
1/2 tatlı kaşığı aktif kuru maya
1/2 fincan oda sıcaklığında su
1 fincan çok amaçlı un

Baget için:
1 su bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı aktif kuru maya
20 gr (4 fincan) çok amaçlı un
1 tatlı kaşığı ince tuz

Yapımı
Başlatıcı Mayayı hazırlayın : Mayayı ve suyu başlatıcı için orta kapta çözün. Unu ekleyin ve elinizle karıştırarak kalın macun kıvamında bir karışım elde edin. Bir mutfak havlusu ile üzerini örtün ve 8 saat veya gece boyunca oda sıcaklığında bırakın. Ekmek nasıl yapılır?

Mayayı karıştırın: Maya ve suyu baget için bir stand karıştırıcı kaseye yerleştirin. maya tamamen çözülünceye kadar karıştırın. Topaklar kalmasın ve ip ip maya uzasın.

Hamuru hazırlayın: Un ve tuzu ilave edin, daha sonra karıştırarak kalın yoğun bir hamur oluşturun. Suyu emmek için una 10-20 dakika arasında süre verin. Hamur karıştırıcısına hamur kancasına takın. Hamur 2 ila 3 dakika boyunca topa gelene kadar yavaş yavaş yoğurun. Hızı orta seviyeye indirin ve 12 ila 15 dakika daha yoğurun. Hamur hamur kancasına sarılıp tırmanmaya başlarsa karıştırıcıyı durdurun ve hamuru yapıştığı noktalardan kazıyın. Yoğurmanın sonunda, yumuşak hamur pürüzsüz ve kremsi görünür.
İlk defa pişirme (2 ila 3 saat): Hamuru kaseden çıkarın, top oluşturun ve hafifçe yağlanmış bir kaba koyun. Bir mutfak havlusu ile örtün. Hamur 50 derece sıcaklıkta 2 ila 3 saatte üç katına kadar kabarıncaya kadar tutun. Evdeki fırında ekmek nasıl yapılır?
Hamuru dinlendirin (15 dakika): Ekmeği şekillendirmeye hazır olduğunuzda, hamuru koyacağınız tezgahı bol miktarda unlayın. Hamuru 3 eşit parçaya bölün. Parçaların üzerine yine mutfak havlusu örtün ve 15 dakika dinlendirin.
Bir baget tepsiniz yoksa hamuru yağlı kağıdın üzerine koyun ve istediğiniz gibi şekil verin.
Elinizin avucu ile hafifçe bastırıp uzun, inceltilmiş bir baget şeklindeki haline getirmek için kullanın.
Şekillendirdiğiniz bagetleri fırın tepsisine alın ve tekrar kabarmaları için üstlerini örtün ve bir saat kadar dinlendirin. Üzerinde kabarcıklar ve balonlar görünce pişirmeye hazır olduklarını anlayacaksınız. Fırının ortasına bir raf yerleştirin ve 350 derecede ısıtılmış fırına tepsilerinizi koyun. Bayatlayan ekmekleri değerlendirmenin yöntemleri

Fırının alt kısmına da bir tepsi koyun ve içine biraz su veya buz koyun. Baget pişerken fırında ortaya çıkacak buhar ekmeğinizin üzerinin gevrek olmasını sağlayacaktır. Ekmeğinizi 20-30 dakika kadar altın kahverengi olana kadar fırında pişirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.