Evde Kaşarlı ve Mantarlı Pide Tarifi

0

Dışarıda yediğimiz kaşarlı ve mantarlı pideleri evlerimizde de yaparak kahvaltılarda yememiz mümkündür. Kaşarlı ve mantarlı pide istenildiğinde kolayca yapılabilen ve fazla bir ekipman gerektirmeyen bir pide türüdür.

Kaşarlı ve mantarlı pide için gerekli olan malzemeler

Öncelikle pide hamurunu yapman için; 4 su bardağı beyaz  un ( siz esmer un da tercih edebilirsiniz ), 1.5 su bardağı kaynatılmış ve ılıtılmış süt, 3 adet yumurta, 1 yemek kaşığı kuru maya, 2 yemek kaşığı tereyağ ve biraz tuz.

Bu malzemeler ile hamur yaparak mayalanmasını beklemeliyiz. Mayalanmadan yapılan hamur çok kuru olacağından pidenin tadı kötü olacaktır. Bu nedenle mayalanma olayının gerçekleşmesini  beklemeliyiz. Mayalanma gerçekleştiğinde hamuru işleyerek pide haline getirip üzerine pidemizin malzemelerini koyarız.

Kaşarlı ve mantarlı pide için gerekli olan iç malzemeleri;

Kaşarlı ve mantarlı pide yapacağımız için yapacağımız her bir pideye 100 gram kaşar ve 100 gram mantar, 1 adet soğan, 100 gram iyice kıyılmış kıyma ( 2 veya 3 defa çekilmiş olmalı ), biraz tereyağ, kara biber ve dilimlenmiş zeytin.

Pide olarak açılmış hamurun üzerine önce iyice çekilmiş olan kıymayı koyarız. Sonra rendelemiş olduğumuz soğanı koyarız. Bu malzemeler konulduktan sonra tere yapını küçük parçalar halinde pideiçine yerleştiririz. Daha sonra baharatını atıp, üzerine küçük parçalara ayrılmış mantar dilimlerini koyarız. Mantar dilimleri ile kaşar arasına dilimlenmiş zeytin parçaları serpiştirip, en üst kısma ise rendelenmiş olan 100 gram kaşarımızı koyarız ve isteğe bağlı olarak yumurta sarısını fırça ile üst yüzeye,ve hamurun kenarlarına  süreriz. Sonra pidenin kenarlarını içe doğru kıvırıp iç malzemeyi hamurun sınırlarına hapis etmiş oluruz.

Kaşarlı ve mantarlı pide yapımı tamamlandıktan sonra mikro dalga fırınımızı 200 dereceye ayarlayıp ısınmasını bekleriz. Isına fırının içine pidemizi koyarız ve 10 dakika bekleriz. 200 derecedeki fırının içinde 10 dakika sonra hamuru nar gibi kızarmış, çıtır çıtır olan, içi cızır cızır kaşar eriyiği dolmuş olan kaşarlı ve mantarlı pide hazır hale gelmiş olur.  Pidemizin soğumasını bekledikten sonra dilimleyerek misafirlerimize ikram edebilir veya kendimi yiyebiliriz.

Afiyet Olsun…


Paylaş.

About Author

Comments are closed.