Evde Kefir Nasıl Yapılır?

0

Probiyotikler, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına sağlar. Günlük hayatımızda yoğun koşuşturma içinde bağışıklığımız ve hareketliliğimiz için probiyotiklere ihtiyacımız her geçen gün artıyor.

Şimdi size probiyotik bakımından çok zengin Kefir hakkında bilgiler vereceğiz.

Kefir, Kuzey Kafkasya kökenli probiyotik bir süt ürünüdür. Kafkasya’da kanser vakalarının çok düşük olmasını araştırılırken, günlük hayatta çok tüketilen Kefir’e dikkatleri üzerine çekti. Yapılan araştırmalar sonucunda Kefir’in probiyotik özelliği, Kafkasların uzun yaşamalarının sırrı olarak ortaya çıktı.

Peki evde kefir nasıl yaparsınız?

Kefir’in son yıllarda popülerliği sebebiyle artık marketlerin raflarında hazır, kutulanmış kefiri bulmak mümkün.  Ama evde de kefir yapmanız mümkün ve çok kolay. Bunun için tek ihtiyaçınız, kefir tanesini bulmak. Bunun için ya kefir kullanan bir yakınınızdan veya Ziraat Fakülteleri’nde üretilen içindeki bakterilerin analiz edilip onaylanmış mayaları alabilirsiniz.

Kefir Yapmak İçin Gereken Malzemeler

1 litre süt (Her türlü süt olabilir. Ama süt çiğ ise önce kaynatın ve soğutun)

30-50 gram kefir mayası

Cam kavanoz

Plastik süzgeç

Yapılışı

Kefir mayanızı, oda sıcaklığında bulunan sütün içine koyun. Ağzını kapatın. (Kapak metal ise sütün kapakla temas etmemesine özen gösterin)

Yine oda sıcaklığında 24 saat bırakın. 24 saat sonra kefiriniz olmuştur. Bunu anlamak için kavanozunu biraz sallayın, yogurt kıvamına geldiğini göreceksiniz.

Plastik bir süzgeçle süzün. Maya süzgeçin üzerinde kalacak, elde ettiğini probiyotikli yoğurdu süzün. Bu yoğurdu bir kavanoza veya kaba koyarak bir iki gün içinde tüketin.

Mayayı, yine kullanacaksanız, temiz suyla yıkayın ve yine sütün içine koyun. Kullanmayacaksanız, mayayı yıkayın ve su dolu temiz bir cam kavanozun içine koyun ve buzdolabına kaldırın.

İstediğiniz zaman çıkarıp yeniden maya yapabilirsiniz.

Çok önemli bir not; Kefiri süzerken ve karıştırırken, kullandığınız tüm malzemeler tahta veya plastik olmalı. Metal malzeme kesinlikle kullanmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.