Evde Kolay Pizza Tarifi ve Gerekli Malzemeler

0

Annelerin nerdeyse tamamı hamurdan müteşekkil pizzalarını yemeyenimiz yoktur. Bu yüzden de evde pizza yapabilmek bir neslin en büyük hayallerinden birisi olarak kalmış ve belki de bu günlere kadar gelmiştir. Bizde bu yüzden tadabileceğiniz en lezzetli pizza için belki de en kolay tarifi verelim istedik.

Pizza için Gerekenler

* Lavaş (çiğ köfte ya da dürüm için verilen lavaşlardan)

* Yarım kilo Mozarella ya da dil peyniri (4 pizza için)

* Yeşil ve kırmızı biber

* Mantar

* Sucuk-salam-pastırma ya da kuru et (isteğe göre)

* Küçük turşu biber (1 pizza için 5 6 adet)

Sos için Gerekenler

* 1 diş sarımsak

* 2 domates

* 2 yemek kaşığı zeytinyağı

* 1 adet domates püresi (200 ml küçük paket)

* Karabiber-kekik-tuz

Hemen Yapmaya Başlıyoruz

İlk önce sosumuzu hazırlıyoruz. Bunun için sarımsakla domatesleri rendeleyip, zeytinyağı ve domates püresi ile tavada hızlıca kaynayana kadar ısıtıyor ve baharatlarla tuzunu atıyoruz. Sosumuz birkaç dakika içinde hazır.

Artık tek yapmamız gereken pizzaları hazırlamak. Bunun için lavaşlarınız eğer çiğ köfte lavaşı ise 2 kat yapıp arasına çok az yumurta sürmenizde fayda var. Yok eğer dürüm için kullanılan lavaşlardan ise  tek kat lavaş yeterli.

Pizza fırını kullanıyorsak pizzamız çok daha lezzetli olacaktır; yoksa normal fırında da pişirebiliriz. Fırınımızı 200-250 dereceye ayarlayıp ısıtmaya başlıyoruz. Fırınımız ısınırken biz lavaşların üzerine hemen hazırladığımız sostan sürüyoruz ve üzerine 125 gr kadar peyniri serpiyoruz. Ancak tam sınıra kadar peynir koymayın zira eridikçe zaten dışa doğru taşmaya başlayacaktır. Peynirden sonra ise pizzamızın içinde neler olmasını istiyorsak gönlümüzce yerleştiriyoruz. Üzerine de en son olarak turşu biberlerden 5-6 adet koyup fırça ile tekrar sosumuzdan sürüyoruz. Pizzalarımız pişmeye hazır.

Malzemelerimiz de hazırsa 200-250 derece aralığındaki fırına pizzalarımızı sürüyoruz ve tahminen 8-10 dakika içerisinde pizzamız hazır olmuş oluyor. Bu süre içerisinde pizzayı gözlemleyip peynir kahverengiye dönmeye başladığı anda çıkarırsanız tam ağzınıza layık bir şekilde fırından çıkacaktır.

Afiyet Olsun.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.