Evde Kolay Sushi Yapımı

0

Sushiyi çok seviyor ama restoranlardaki fahiş fiyatlar ve küçük porsiyonlardan dolayı bir türlü doya doya sushi yiyemiyorsanız artık evde sushi yapmanın zamanı gelmiş demektir. Malzemelerini bulamayacağınızı veya yapılışının fazlaca maharet gerektirdiğini düşünerek bugüne kadar evde sushi yapmayı denemekten kaçınmış olabilirsiniz ama aşağıda vereceğimiz yöntemler ve aslında kolayca bulabileceğiniz malzemelerle evde bol bol sushi yemenin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece zaman ve biraz sabır…

Malzemeler:

  • Küçük taneli pirinç
  • Somon füme
  • Nori (İthal ürün satan marketlerde veya akvaryum mağazalarında bulabilirsiniz. İnternet mağazalarından da bulunabilir.)
  • Pirinç Sirkesi (Büyük marketlerde veya internette kolayca ve uygun fiyatla bulabilirsiniz. Bulamazsanız üzüm sirkesinin içine tuz ve esmer şeker karıştırarak da elde edebilirsiniz.)
  • Avokado (olgun olması tercih edilir)
  • Bambu mat

Yanına (zorunlu değil):

  • Soya sosu
  • Zencefil turşusu
  • Wasabi

 

Aşağıda üç farklı sushi türü için verdiğimiz tarifleri göreceksiniz. Sizin için seçtiğimiz bu sushi türleri evde sushi yapmaya yeni başlayanlar için en uygun çeşitler. Hepsi için öncelikle pirincinizi hazırladıktan sonra diğer kolay adımları izleyebilirsiniz.

Yapılışı:

Pirincin Hazırlanması:

Pirinçleri iyice yıkayıp yarım saat kadar suda bekletin. Sonra pilav yaparken olduğu gibi 1 kap pirince 1,5 kap su ölçüsüyle kısıt ateşte pişirin. Yağ veya tuz eklenmeyecektir. Pirinçler suyu çekince ocaktan tencereyi ocaktan alıp pirinçleri bir tabağa koyarak kendi kendilerine soğumalarını bekleyin. Soğuduktan sonra üzerine pirinç sirkesi dökerek iyice karıştırın. Bu pirinci farklı sushi türleri için kullanabilirsiniz.

Shake Maki:

Bambu matınızı tezgahın üstüne açın ve nori yosununu matın üzerine serin. Bir miktar pirinci yosunun üzerine koyarak elinizle eşit miktarda yayın. İnce ince kesmiş olduğunu somon füme dilimlerini pirincin üzerine yerleştirin. Bambu matı katlayarak rulonuzu oluşturun. Ruloyu buzdolabına koyun ve 15 dakika bekletin. Sonra ruloyu istediğiniz genişlikte dilimleyerek servise hazır hale getirin.

Nigiri Sushi:

Nigiri sushi yapmak için pişirmiş olduğunuz pirinci avucunuzda sıkarak köfte biçiminde şekillendirin. Pirincin elinize yapışmasını önlemek için içine sirke damlatmış olduğunuz bir kâse suya elinizi batırarak şekillendirmeyi deneyebilirsiniz. Şekillendirmiş olduğunuz pirinçlerin üzerine kare şeklinde kesmiş olduğunuz somon füme parçalarını yapıştırarak Nigiri sushinizi hazır hale getirin.

Avokado Sushi:

Vejeteryanlar için uygun olan avokadolu sushi için yine daha önceki adımları izleyerek bambu matın üzerine nori yosununu ve pirincini yerleştirdikten sonra uzunlamasına kesmiş olduğunuz avokado dilimlerini pirincin üstüne koyun ve bambuyu yuvarlayarak rulonuzu hazırlayın. Yine ruloyu buzdolabında yeterince soğuttuktan sonra keskin bir bıçak ile istediğiniz genişlikte dilimler kesip sushileri servis edebilirsiniz.

 

Hazırlamış olduğunuz farklı türdeki sushileri isteğe bağlı olarak zencefil turşusu, wasabi ve soya sosu ile servis edebilirsiniz. Evde sushi yapımında ustalaştıkça farklı sushi çeşitlerini yapmayı deneyerek sushi keyfinizi taçlandırabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.