Evde Lezzetli Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

12

Yoğurt, atalarımızın bize bıraktığı en lezzetli ve sağlıklı miras olabilir. Bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak için, evde yoğurt mayalamanın inceliklerini bilmek gerekir. Son zamanlarda, hazır yoğurtlar hakkında çıkan haberlerde görüldükçe, evde yoğurt yapmanın şart olduğu bir kez daha anlaşılacaktır.

Yoğurt Mayası Nasıl Olmalı?

Yoğurt, bir parça yoğurdu maya olarak kullanarak yapılır. Sütü yoğurt haline gelmesini sağlayan faydalı bakterileri, süte karıştırmanın en kolay ve doğal yöntemi, bir parça yoğurdu ılık sütle karıştırarak sütün için eklemektir. Bu maya olacak yoğurt, yapılacak olan yoğurdun lezzetini ve kalitesini belirleyecektir. Yoğurt yapmanın en önemli kısmı, maya olarak kullanılacak yoğurttur denebilir. Bazı köklü ailelerde, nesiller boyu bozulmadan kullanılmaya devam eden, aileye ait yoğurt mayaları vardır. Elinizde böyle bir yoğurt mayası yoksa bile, daha önce yaptığınız ve lezzetinden emin olduğunuz yoğurttan bir kâse ayırarak, daha sonraki yoğurt için kendi mayanızı yapmış olursunuz.

Yoğurt İçin Sütün Isısı Nasıl Olmalıdır?

Yoğurt yapmak için hazırladığınız sütün, iyice kaynamış olması ve tamamen soğultulmadan ve bekletilmeden, kaynamadan sonraki ilk ısı düşüşünde kullanılması önemlidir. Kaynamış, soğumuş ve yoğurt yapmak için yeniden ısıtılmış süt, lezzetli bir yoğurt için doğru bir malzeme değildir. Alınan sütün iyice kaynatılması, üzerindeki kaymağı alınmadan, aynı kap içinde yoğurt mayası katılması, en iyi sonucu verecektir. Kaynamış sütün içine, başparmağınızı batırdığınızda, yanmayacak (ısırmayacak şeklinde de ifade edilebilir) ısıda olması, sıcak olmaması gereklidir. Kaynattığınız kabın içindeyken mayayı koyduğunuz sütü, birkaç battaniye ile sararak, ısının uzun süre muhafaza edilmesi ve mayalanma süresinin uzatılması, lezzetli yoğurt için gereklidir.

Yoğurt Nasıl Açılmalıdır?

Tüm işlemleri uygun şekilde yapsanız bile, açarken bazı kurallara uymazsanız, yoğurdunuz çok fazla ekşi olabilir ve kıvamı tam tutmayarak, aşırı sulanabilir. Mayaladıktan sonra, 8-9 saat örtülü şekilde beklettiğiniz yoğurdu açarken, sadece en üstünü açabilecek kadar battaniyeyi aralayıp, kapağını açıp, battaniyeden çıkartmadan, yarım saat kadar beklemelisiniz. Bu yoğurdun yavaş soğuması için gereklidir. Sonra, tamamen battaniyeden çıkartıp, kapağı kapalıyken 1 saat kadar bekletip, dolaba ondan sonra kaldırmalısınız.


Paylaş.

About Author

12 Comments

 1. Haşim Serdar Umul on

  Yazın hava sıcak olduğu için o kadar fazla sarıp sarmalamaya gerek yok. Ayrıca 8-9 saat uzun bir süre.
  Söylemesi ayıp evde yoğurdu ben yaparım. 2-3 saat yeterli oluyor.
  Saygılar…..

 2. ayşe mut on

  İyi günler yoğurt mayasını kalın bir kağıt havlunun üzerine yayın iyice suyunu çeksin ben maya olarak hazır satılan kefirli yoğurtlardan kullanıyorum hem tatlı hem de kefirli oluyor çok güzel etrafını sardığınız kavonozların içine serçe parmağınızla bakın yakmayacak şekilde olsun bir kaşıkla sütü karıştırın ki üzerindeki bağlayan kaymak içine karışssın kağıt havluda suyunu çeken mayadan parmağımla alıp kavonoz kapaklarının iç yüzüne sürüp kavonozları kapatıyorum ve ertesi gün açıyorum e ve kapaklarını açarak dolaba koyuyorum eğer üzerinde su varsa çeksin diye afiyet olsun

  • Hayat Kolay on

   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Herkes okuyup faydalanabilecek. Sevgiler.

 3. Saygı değer izleyiciler yoğurt sadece sarılı halde en fazla 4 saat kalmalı eğer fazla sarılı kalırsa yoğurt ekşi olur haberiniz olsun

  • Hayat Kolay on

   orum yaparak katkı sağladığınız için çok teşekkür ederiz. Sevgiler.

 4. Nurdan Özbilen Tunca on

  Ben yoğurdu şu şekilde yapıyorum: Sütü ocakta kaynattıktan sonra, üzerini kapatmadan, fırın soğukken ama süt sıcakken fırına koyuyorum. Fırında kendi kendine soğuyor. Arada süte bakıyorsunuz. Süt hafif ılındığında, başka bir yerde hazırladığınız yoğurtlu süt karışımını ekliyorsunuz. Fırını tekrar kapatıyorsunuz. Afiyet olsun.

 5. ARZU YURDAKOL on

  BEN BİRER KİLOLUK KAVANOZLARA YOĞURT YAPIYORUM. MAYA İÇİN KULLANDIĞIM YOĞURDUN ODA SICAKLIĞINDA OLMASI GEREKİYOR. KAYNATTIĞIM SÜTTEN MAYANIN İÇİNE BİR ÇAY BARDAĞI KADAR SÜT KOYUP ÇIRPIYORUM. SONRA HER BİR YOĞURT KAVANOZUNA 2 ŞER ÇORBA KAŞIĞI KENARINDAN BIRAKIYORUM. AĞIZLARINI KAPATIP BATTANİYEYE SARIYORUM. 4 SAAT BEKLEDİKTEN SONRA BATTANİYEYİ AÇIYOR 1 SAATTE ÖYLE BEKLETİYORUM. UZUN TUTMAK YOĞURDUN EKŞİ OLMASINA SEBEP OLUR. SOĞUDUKTAN SONRA BUZDOLABINA KOYUYORUM. YAPTIĞIM YOĞURTLA ÖVÜNÜYORUM. ÇOK GÜZEL OLUYOR HERKES BEĞENİYOR.

 6. Bende yoğurdu yaparken 1.5 ltlik kavanozlara yapıyorum uzun süre eksimiyor.Yoğurt bekletme süresine 4 saati geçerse ekşi olur. Birde ben sanmıyorum ağzı kapalı bir şekilde sadece 1 tatlı kaşığı yoğurt koyarak kapalı fırının içindeki bekletiyorum.4 saatin sonunda kapağını açıp buz dolabında bekletiyorum.Hem tatlı hemde kalıp yoğurt oluyor. Yogurdunuzu kendiniz yapın bu kadar kolay