Evde Lor Peyniri Yapımı

0

Marketlerde satılan her üründe katkı malzemesi kullanılıyor. Özellikle çocuğu olan kişiler yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin daha güvenli olması için evde yapmayı tercih ediyor. Lor peyniri de evde yapılabilen oldukça basit bir peynir çeşididir. Faydalı, birçok alanda kullanılan lor peynirini evde yaparak daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Lor Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

Lor peyniri yaparken pastörize olmayan 2 kilo süt, yarım limon suyu ya da çir çay bardağı sirke kullanacaksınız. Bunları bulamıyorsanız 1 çay bardağı yoğurt kullanabilirsiniz. Bu sütün kesilmesi için gereklidir. Eğer süt kaynatırken süt kesilirse onu dökmeyin, lor peyniri olarak kullanabilirsiniz.

Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Sütü ocağa alın. Kaynamaya başladığı an limonu, sirkeyi veya yoğurdu kesilmesi için ilave edin. Karıştırıp, kaynatmaya devam edin. Eğer tuzlu lor peyniri yapmak istiyorsanız bu aşamada tuzunu da dilediğiniz miktarda ilave edin. Kesilen süt kaynadıkça, yukarıda toplanmaya başlar. 6 – 7 dakika daha kaynattıktan sonra tencerenin kapağını kapatarak altını kapatıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bir tülbent veya süzgeç kullanmanız gerekiyor. Tülbent tercih edeceksiniz suyu süzülünce tülbendin ağzını sıkıp üzerine ağırlık koyun. Bir gece süzülmeye bırakın. Lor çabuk bozulan bir peynir çeşididir. En fazla bir hafta içerisinde tüketmeniz gerekiyor.

Tutmayan Yoğurttan Lor Peyniri Yapımı

Evde dolapta unuttuğunuz, tüketemediğiniz bir yoğurt veya maya tutmamış yoğurdu çöpe dökmeyin. Bunu lor peyniri yaparak değerlendirebilirsiniz. Dolapta kalmış yoğurdu suyuyla birlikte tencereye alın. Yoğurdun suyu yoksa bir miktar su ekleyin. Orta ateşte kaynatın. Kaynamaya başladığında en kısık ayara getirin ve suyunu çekmeye bırakın. Bir tutam tuz ve bir kaşık tereyağı ekleyin. Suyunu tamamen çektikten sonra süzgeç veya tülbent ile süzmeye bırakın. Eğer seviyorsanız kaynattıktan sonra çörek otu, kekik, maydanoz vb. ekleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.