Evde Mükemmel Biftek Pişirmenin 7 İpuçu

0

Dışarıda yenilen etlerin ve bifteklerin özellikle evde yapılandan daha iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Birçok kişi bu şekilde düşüyor. Bu durum etlerin daha iyi olmasından değil, etleri pişirirken dikkat edilmesi gereken ipuçlarından kaynaklanıyor. Siz de restaurantlardaki uygulamaları evinizde yaparsanız etiniz çok lezzetli olacaktır.

İşte evinizde mükemmel biftek pişirmenin 7 ipuçu

1. İyi kesim et alın
Harika bir biftek pişirme, iyi kesim bir et almayla başlar. İyi kesim et, sizin nasıl bir et istediğinize bağlıdır. Kemiksiz mi, kemikli mi tercih ediyorsiniz? Ya da biraz daha yağsız bir biftek mi arıyorsunuz? İstediğiniz gibi bir et almaya özen gösterin. (Etinizi yoğurtla nasıl yumuşatırsınız?)

evde-biftek-pisirme2

2. Biftekleri pişirmeden önce mümkün olduğunca kuru yapın
Bifteğinizi hazırlamak için ne kadar zamanınız olduğu önemli değil, çok kuru bir yüzeye sahip olacak. Bifteği kağıt havlu üzerine koyun ve 30 dakika kadar bekleyecek şekilde üzerine tuz serpin. Pişirmeden hemen önce eti yine kağıt havlu ile iyice kurutun. Böylece tamamen kurur. Ne olursa olsun, kuru bir kabuğun sırrı budur.

3. Sıcak bir tava ile başlayın
İster ocak isterse fırın kullanın, eti koymadan önce sıcak olmasına özen gösterin. Etiniz oda sıcaklığına gelirken siz de tavanızı veya fırınınızı çok sıcak hale getirin.(Biftek pişirirken yapmanız gereken ilk şey)

4. Eti çevirmekten korkmayın
Ocakta bir biftek pişirirken, en iyi sonuç, eti birden çok kez çevirmekten gelir. Her iki tarafın çok fazla ısı kaybetmesi veya aşırı ısıyı absorbe etme zamanı olmadığından sık sık çevirme dokuyu iyileştirebilir ve bifteğin kurumasına engel olabilir.

evde-biftek-pisirme3

5. Mükemmel bir pişme için termometre kullanın
Etinizin içi az pişmiş, dışı ise pişmiş olmasını istiyorsanız bunun için bir termometre kullanabilirsiniz. Böylece etin iç sıcaklığını ölçerek pişirme süresini ayarlayabilirsiniz.

6. Hemen servis yapın!
Eti piştikten sonra dinlenmesi için kesinlikle bekleyin. Pişen eti hemen servis yapın. Piştikten sonra duran et, su salmaya başlar ve lezzetini kaybeder. (Fırında mükemmel biftek nasıl pişirilir?)

7. Her zaman bifteği son olarak dilimleyin
Pişirdiğiniz bifteği dilimli olarak ikram edecekseniz, dilimleme işini en sona bırakın. Bifteği bütün olarak pişirin, piştikten sonra servis ederken dilimleyin. Böylece suyu ve lezzeti içinde kalmış olur.


Share.

About Author

Comments are closed.