Evde Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

0

Fazlaca trans yağ, hormonlu patatesler, birazcık da plastik sanayinin vazgeçilmezi olan akrimiladin, üzerine biraz kimyasal aroma ve bozulmasın diye de azot gazı. Son olarak da çocukların ilgisini çekecek güzel bir ambalaj. Bunlar bir cipsin yapılış aşamasında kullanıldığından emin olduğumuz sadece birkaç katkı maddesi; takdir edersiniz ki bundan çok daha fazlası vardır. Birçok uzmana göre bu yüzden cips paketlerinin üzerinde sigarada olduğu gibi “cips öldürür” yazmalı.

Fakat bu kadar zararlı olduğu bilinse de bazen çocukların ısrarlarına dayanamamak mümkün. Bu yüzden bu sorunu evde en zararla atlatmak için bir şeyler yapılmalı. İşte bunun için biz de evde yapılabilecek bir cips tarifi verelim istedik.

Malzemeler

* Meyve soyacağı

* Patates

* Tuz, karabiber, kırmızı biber ve kekik

* Kızartma yağı ve kızartma tenceresi

* Bir miktar havlu peçete

Hazırlanışı

Öncelikle patatesleri meyve soyacağı ile soyup yıkıyoruz. Ardından yine meyve soyacağı ile patatesleri boyları en uzun olacak şekilde rendeliyoruz. İhtiyacınız kadar patatesi rendelemişseniz şimdi sırada bir saatlik mola var.

Dilimlenen patateslerin içerisindeki nişastanın çıkması için su dolu bir kaba koyuyoruz ve bir saat kadar bekletiyoruz. Bekleme esnasında da 2-3 kez patateslerin suyunu değiştiriyoruz.

Bir saat kadar bekledikten sonra yağımızı ısıtmaya başlayabiliriz. Yağımız ısınırken tüm patatesleri havlu peçetenin üzerine alarak iyice kurutup, istediğimiz gibi baharatlıyoruz.

Yağımız hazırsa patatesleri yağa tek tek bırakıyoruz ve üst üste binmemesine dikkat ediyoruz. Birkaç kez bunu yapmamız gerekse de patatesler çok kısa bir sürede pişeceği için sorun olmayacaktır. Ancak patatesleri alırken yine havlu peçete üzerine koymaya dikkat ediyoruz.

Aldığınız patatesleri üst üste bindirmeden soğumaya bırakabilirseniz hem çocuklarınız için daha sağlıklı bir atıştırmalık, hem de yemeklerin yanında kullanabileceğiniz bir meze hazırlamış olacaksınız.

Şimdiden afiyet olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.