Evde Yapabileceğiniz Atıştırmalık Yiyecek Tarifleri

0

Evimizde misafir ağırlarken, ailemizle keyif çayı yudumlarken, dostlarımızla akşam toplantılarında keyif yaparken ister meyve suyu, çay veya başka bir içeceğin yanında yenilebilir, ister akşam veya öğün yemeklerinden önce açlığınızı bastırmak için yiyebileceğinizatıştırmalıkları marketten hazır olarak almak yerine elinizin mahareti ile evde kendi mutfaklarınızda yapabilir ve gururla misafirlerinize, dostlarınıza sunabilirsiniz. Evinizde yapabileceğiniz; mozeralla peynirli sticks, çörek otlu muffin, peynirli kızarmış pastırma, peynirli çıtır patates  gibi yapımı kolay ve hafif atıştırmalıkları misafirlerinize övünerek sunabilirsiniz.

Mozeralla peynirli sticks tarifi:

1Mozeralla peynirini kare biçiminde kesin. Ekmeği ufak kırıntılar haline getirip ezilmiş sarımsak doğranmış soğan ve baharatlar ile karışıtırın.  Mozeralla peynirinizi için hazırladığınız süt ve yumurtanın çırpılması ile elde edilmiş sosa batırın. Sosun içinde iyice bekleyen peynirlerinizi önceden hazırladığınız ekmek kırıntısı, soğan, sarımsak ve baharat karışımına bulayın. Karışıma buladığınız peynirleri bir tepsiye dizin ve  hafif yağda kızartın. Kızarmış stickslerinizi yağını süzmesi için bekletin ve sonra servis edin. Muhteşem lezzete sahip bir atıştırmalık yapmış olacaksınız.

Çörek otlu muffin tarifi:

2Çıtır atıştırmalık için öncelikle yumurta ve sütü bir kaba alıp iyice mikser yardımıyla çırpın. Çıprma işlemi bittikten sonra karışıma biraz zeytin yağı ve un ekleyin ve katı bir kıvam oluşuncaya adar çırpmaya devam edin. Karışım katı bir kıvam aldığında kabartma tozunu karışıma ekleyerek biraz daha çırpın. Çırpma işlemi tamamen bittikten sonra hamur haline gelmiş olan karışımın içerisine çörek otu, dere otu, rendelenmiş tulum peyniri, maydanoz ve tuz ekleyerek iyice yoğurun. Muffin kalıplarınızın içine hazırladığınız hamurları koyarak 200 derece ısınmış olan fırının içinde 25 dakika pişirin ve sonra fırından çıkarın. Biraz bekletildikten sonra yemek için hazır çıtır atıştırmalığınızı servis edebilirsiniz.

Peynirli kızarmış pastırma tarifi:

3Bu atıştırmalık yapımı en basit olan atıştırmalık türüdür. Hellim peynirini istediğiniz şekillerde kesip sarıma hazır hale getirin. Sonra pastırma dilimlerini kestiğiniz peynirlerin etrafına sarın. Bir kap içinde çırptığınız süt ile yumurta karışımını hazır hale getirin. Pastırmaları sardığınız peynirleriniz açılmasın diye kürdana geçirin ve bu halde sür, yumurta karışımının içine batırın. Sonrasında yağ içerisinde kısık ateşte kızartın ve pastırmalar çıtır hale geldiğinde yağdan dışarı çıkarıp  servis için biraz bekletin ve çay ile birlikte servis edin.

Peynirli Çıtır Patates tarifi:

4Çay veya meyve suyu ile çok iyi giden peynirli patates çıtırı tarifi kolay lezzeti çok fazla olan bir atıştırmalık türüdür. Patatesleri haşlayarak soyun ve bir tabağın içine alın. Derin bir kap içinde haşlanmış patatesleri ezip, üzerine peynir, tereyağı, zeytin yağı ekleyin, baharatları ekleyerek bir süre yoğurun. Yumurta sarısını ayırarak iyice çırpın. Daha sonra yoğurduğunuz karışımları ister top top ister küçük dikdörtgenler halinde çırpılmış yumurta sarısı içine atın ve biraz bekletin. Daha sonra hazır aldığınız mısır gevreğinin içerisine atın ve sonra hafif ateşte kızartın. Kızardıktan sonra yağının süzülmesi için kağıt havluya sarın ve biraz bekletin. Sonra çay ile birlikte servis edin.

Tarifi ve yapımı kolay maliyeti az, lezzeti çok fazla olan bu atıştırmalıkları evlerinizde kolayca yapabilir ve misafirlerinize kolayca sunabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.