Evde Yapılan Sirkenin Mucizesi “Sirke Anası”

0

Sirke anası, ev yapımı sirke yapmak için gerekli olan mayaya verilen isim. Sirke yaparken fermantasyon sürecinde kendiliğinden oluşan jel kıvamlı bir tabaka. Fermantasyon sürecinden sonra bir kenara alınarak saklanabilen sirke anasıyla sonraki sirkelerinizi de kolayca yapabilirsiniz.

İlk kez sirke yapıyor ve sirke anası yoksa üzülmeyin, meyvenizi suyun içine koyun. Bir kaç ay sonra kendinizin sirke anası oluşacaktır.

İlgili: Evde üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Sirke anası nasıl yapılır?
Sirke anasını yapmak için üç basit malzeme yeterli: İçme suyu, şeker oranı yüksek, doğal meyveler ve nohut gibi bakliyat (Bakliyat olmasa da olur)

Burada dikkat etmeniz gereken nokta şekerli bir meyve seçmeniz ve bu meyvelerin çürük olmamasına dikkat etmeniz; çürük meyveler fermantasyon sürecini engelleyecektir.

Önce iyice yıkadığınız meyveleri küçük küçük doğrayıp bir cam kavanoza doldurun.
Ardından içine bulgur, nohut ve içme suyu ekleyin ve plastik bir kaşıkla karıştırın.
Cam kavanozun ağzını bir tülbentle kapatın ve 20 gün boyunca ışık almayan, serin bir yerde saklayın.
2 gün arayla kavanozu karıştırabilirsiniz.
20 gün sonra kavanozda jelimsi bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz. Sirke ananız hazır! (Bazen sirke anasının oluşması daha uzun süre alabilir) Artık onu farklı bir kaba alarak diğer sirke yapımlarında kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi nasıl yapılır?

Sirke anası nasıl saklanır?
Ev yapımı sirkeyi mayalayarak görevini tamamlayan sirke anasını çöpe atmayın. Bir sonraki sirke yapımında onu kullanabilir ve sirkenizin daha hızlı mayalamasını sağlayabilirsiniz.

Sirke anasını başka bir cam kavanoza alın ve üzerini sirke ile tamamlayın. Kavanozun ağzını hava geçirmeyecek şekilde kapatın, karanlık ve serin bir yerde saklayın.

 

Ayva sirkesi nasıl yapılır?

Not: Sirke anasının rengi kullanılan meyvenin rengine değişebilir.


Share.

About Author

Comments are closed.