Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

0

Zeytin kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarındandır. Zeytin sadece kahvaltılarınızda değil aynı zamanda yağı ile tüm yemeklerinize misafir olurlar. Sağlık açısından da son derece önemli olan zeytinyağının ana maddesidir.

Evde Zeytin Yapmak

Evde zeytin yapmanın birçok tarifi mevcuttur. Bunlar yapmak istediğiniz zeytin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Her zeytin çeşidinin tarifi farklıdır. Zeytin iki çeşittir bunlar siyah ve yeşildir. Yeşil zeytin, zeytinin ilk olgunlaşmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde iki çeşit zeytin yapabilirsiniz birisi halk dilinde, çekişte diye tabir edilen kırma yöntemi ile yapılan kırma zeytindir. Hergün zeytin yemek için 8 neden

Kırma zeytin sadece, zeytinin ilk hali olan yeşil hali ile yapılmaktadır. Diğer yapılan yeşil zeytin çeşidi ise çizik zeytindir. Çizik zeytin, sadece yeşil zeytinden yapılmaktadır. İkinci zeytin çeşidi olan siyah zeytinden de iki çeşit zeytin yapılmaktadır. Bunlar salamura ve sele zeytindir.  Salamura, zeytinin olgunlaşmış siyah rengi ile olan zeytindir. Salamura zeytin servis edilmeye yakın yağlanır. Sele zeytin tamamen farklı bir yöntem ile yapılmakta ve zeytinyağı ile bekletilmektedir. En önemlisi iyi zeytin seçimi yapmak, zedelenmiş çürümüş zeytinlerden kaçınmaktır. Zeytinin fazla tuzu nasıl alınır?

Kırma Zeytin Yapmanın En kolay Yolu Nedir?

Kırma zeytin yeşil olan zeytinden yapılmaktadır. Kırma zeytin yapımını anlatmaya başlamadan önceki önemli detay, yaparken kolay kırılabilmesi için zeytinleri açık alanda iki gün bekletmektir. Bu zeytinin dinlenmesini sağlar ve siz kırma işlemi yaparken daha kolay bir işlemden geçmesine yardımcı oluyor. Zeytinlerinizi temiz bir mermer ya da taş üzerinde yine iyi yıkanmış temiz bir taş yardımı ile eğer taş bulamıyorsanız evde bulunan sert bir nesne ile tam olarak ezmeden kırmalısınız. Saksıda zeytin nasıl yetiştirilir?

Kırmadan bahsedilen zeytinin basınçla çatlamasıdır. Tamamen ezilmeden hafif çatlaklar oluşmasıdır. Kırılan bu zeytinler kavanoz ya da plastik bir kap içerisine konur. Zeytinler kapak kısmına yakın bir alana kadar doldurulur. Üzerine de çeşme suyu fakat klorsuz olacak şekilde doldurulur. Suyun miktarı zeytininizin üzerine bir parmak çıkacak şekilde olmalıdır. Bu şekilde 1 ay bekletilir. Bekletme işlemini de tamamladıktan sonra zeytin tatlanana kadar, buda takriben üç veya dört gün sürebilir, suyu her gün değiştirilir. Zeytininiz hazırdır. Servis yaparken sizin tercihinize göre zeytinyağı, limon, baharatlar süsleyerek servis edebilirsiniz. Zeytin bozulmadan nasıl saklanır?

Yeşil, Çizik Zeytin Yapmanın Kolay Yolu Nedir?

Zeytinlerinizi özenle seçerek, zedelenmiş, çürük ya da dışarıda fazla beklemeden kaynaklı buruşmuş olan zeytinlerden ayıklamalısınız. Büyüklerinizin yaptığı gibi pet şişe ya da imkânlarınız dahilinde cam kavanozları kullanabilirsiniz. Kullanacak olduğunuz kabın içerisine yarıya kadar çeşme suyu koyunuz. Zeytinler dikey olarak, bir bıçak yardımı ile üç çizik atılır. Bu çizikler farklı yerlerde baştan sona kadar olmalıdır. Su ile doldurmuş olduğunuz kaplarınızın içerisine koyunuz. Evde kırma yeşil zeytin nasıl yapılır?

Kaplar kapak kısmına dolana kadar bu işlem yapılır ve ağzı sıkıca kapatılır. Tercihinize göre, başlangıç suyunun içerisinde bir ya da iki ay bekletilir. Bu bekletme süresi daha uzunda olabilir ama tüketmek istiyorsanız hemen bir ya da iki ay sonra kapak açılır ve tadı oluşana kadar, gün aşırı suyu değiştirilir. Bu takriben 10 gün kadar sürer. Kırma zeytin ile benzer özelliktedir. Daha sonra son suyunun içine, sudan biraz alarak 1kg. Zeytinin içerisine 1 kaşık limon tuzu, iki kaşık kaya tuzu eklenerek 20 gün daha bekletilir. Sonra tercihinize göre yemek istediğinizde, zeytinyağı ile küçük kaplara boşaltabilirsiniz.

Evinizde Salamura Zeytin Yapmak Çok Kolay

Salamura zamanı geldi. Yani zeytinler ağaçlarda artık yeşilden sonraki son evre olan siyahlaşmış oldu. Salamura zeytin, siyah zeytin ile yapılır. Pazardan aldığınız ya da ağaçtan topladığınız zeytinlerinizin rengi kömür gibi siyah olmalıdır. Evde zeytinyağı yapılabilir mi?

Salamura zeytin yapmak için geniş bir kapta zeytinlerinizi güzelce yıkayınız. Yukarıda da bahsedildiği gibi isterseniz pet şişelerde isterseniz de cam kavanozlarda yapabilirsiniz. Kabınızın içerişine göz kararı bir sıra zeytininizi yine göz kararı bir sıra kaya tuzunu koyunuz. Bu işlemi kullanmış olduğunuz kabınızın kapak kısmına kadar devam ediniz. Salamuradaki en önemli detay, zeytini havalandırmaktır. Zeytininizi her gün havalandırıp çalkalayınız. Arada kontrol ederek, acılığının azaldığını anladığınız noktaya kadar havalandırma işlemine devam ediniz. Sonrasında 1kg.zeytin için toplamda 4 yemek kaşığı kaya tuzu kullanmalısınız. Bu şekilde sizin damak tadınıza göre bekletmeniz gerekmektedir. Genellikle bu süre 10 ila 15 arasında değişir. Kullanmak istediğiniz zeytininizi zeytinyağı ve limon ile kaplarda ve serin bir ortamda bekletebilirsiniz. Artık salamuranız hazırdır. Zeytinyağının bozulduğunu nasıl anlarsınız?

Evinizde Sele Zeytini Nasıl Yapılır?

Sele zeytinde yine zeytinin son hali olan siyah zeytinden yapılmaktadır. Sele zeytinin yapımını, diğer zeytinlerden ayıran en önemli detay başlangıç aşamasıdır. Yani kullanılan kap yöntemidir. Sele zeytini cam kavanozlarda ya da pet şişelerde değil, çuval ya da bez torbalarda yapılmaktadır. Güzelce yıkamış olduğunuz siyah zeytininizin suyunun süzüldüğünden emin olun. Zeytininiz ıslak olmamalıdır. Suları süzülmüş olan zeytininizi bez bir torba ya da çuvalınızın içerisine göz kararınız ile bir sıra zeytin, bir sıra salamura tuzu eğer bulamıyorsanız da kaya tuzu serpin. Bu işleme bezi kapatana kadar devam edin. Unutulmaması gereken detay ise en alt ve en üst kısımda tuz olmalıdır. Torbanızı sıkıca bağlayın. Bekleteceğiniz yer kesinlikle güneş almamalıdır. Temkinli olmak için bir leğen içerisine beziniz ya da torbanızı oturtabilirsiniz. Üzerini tepsi ya da kapak yardımı ile örtünüz. Birkaç gün sonra bezinizi ters yüz yaparak, karıştırmalısınız. Bu şekilde 20 günde yeme kıvamına gelmektedir. Zeytinlerinizi güzelce yıkayarak bir alanda kurutunuz. Son olarak zeytinyağlı bir kap içerisinde bekletiniz. Zeytinle ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.