Evde Zeytinyağı Yapımı Mümkün mü?

0

Zeytinyağı Akdeniz mutfağının incisi gibidir. Tadı ve kıvamı ile tercih edildiği gibi bitkisel yağlar içerisinde en sağlıklı olan olması ile de sofraların vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Uzmanlar zeytinyağının besin değerlerinin üst seviyede olduğunu belirtirken kalp sağlığı için de oldukça faydalı olduğunu ifade etmektedir. Bunun yanı sıra zeytinyağının cilde ve yaşlanmaya bile çare olabildiği bilinmektedir. Genetiği değiştirilmiş sebze ve meyveler, sanayi işlemlerin besin değerlerine zarar vermesi gibi nedenlerden gerçekten organik zeytinyağına ulaşmak zorlaşmıştır. Bu nedenle evde kendi imkânlarınızla zeytinyağı yapmak ve güvenle tüketmek mümkün müdür? Birkaç basit işlem ile tamamen doğal ve katkısız zeytinyağının bir başka adı ile zeytin sütünün elde edilmesi olanaklar dâhilindedir.

Zeytin Sütü Nedir?

Zeytinlerin basit yöntemler ile ezilip parçalandıktan sonra sıkılması sonucu elde edilen yağlı öze zeytin sütü denmektedir. Bu maddeyi kısa süren birkaç işlem ile evdeki imkânlar ile elde etmek ve zeytinyağı olarak yemeklere eklemek mümkün olacaktır. Sanayi işlem ile ısıya maruz kalan zeytinyağına kıyasla zeytin sütü oldukça doğal ve yüksek değerlere sahiptir. Bu işleme soğuk sıkım işlemi adı da verilmektedir. Zeytin sütünün asit değeri de oldukça düşüktür.

Zeytin Sütü İle Zeytinyağı Arasındaki Fark Nedir?

Marketlerde satıldığını gördüğümüz veya fabrika üretimi zeytinyağları birçok aşamada ısıya maruz kalmaktadır. Bu durum da zeytin içerisindeki yüksek besin değerlerinin azalmasına ve asidik değerin yükselmesine neden olur. Isı işlemi gören zeytinyağı ile soğuk sıkım ile elde edilen zeytin sütü arasında renk ve koku farkı oldukça belirgindir. Elbette evde yapılan zeytinyağının ömrü diğerlerine göre bir parça daha kısadır ancak organik olması ve güvenle tüketebilmesi bakımın zeytin sütü daha tercih edilir bir üründür.

Evde Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Taze zeytinler yeşilken kırılarak çekirdeklerinden ayrılır. Bu işlem sırasında ellerin boyanmasını önlemek için eldiven kullanılması faydalı olacaktır. Ayrıca zeytinlerin yeşil olması da kırma işleminin kolaylaşması açısından önemlidir.  Çekirdeklerinden arındırılan zeytinler katı meyve sıkacağı veya başka bir parçalayıcı yardımı ile küçük parçalara bölünür. Zeytinlerin maksimum seviyede küçültülmesi özlerinin daha rahat çıkarılmasına yardımcı olmaktadır.

Soğuk Sıkım İşlemi Nasıl Yapılır?

Püre haline getirilen zeytinler ve bu parçalama işlemi sırasında ortaya çıkan yağ ayrıştırılır. Bu aşamada bir süzgeç ya da tülbentten yardım alınabilir. Tülbente koyulan zeytin posası sıkıca bağlanarak asılır. Süzgeç kullanılıyorsa bir kap üzerinde bekletilir. Belli bir süre posadaki yağın damlaması beklendikten sonra tülbent veya bir bez yardımı ile zeytin posası yoğurulur ve yağı iyice çıkarılır. Bu yoğurma işlemi sırasında da eldiven kullanılmalıdır. İçerisindeki yağın iyice çıktığından emin olduktan sonra yoğurma işlemi tamamlanır.

Zeytin Posasının İyice Süzülerek Zeytin Sütünün Elde Edilmesi

Posadan çıkarılan yağı süzmek için birçok farklı yöntem denenebilir. İnce dokuma bir bez içerisinde bekleterek bir şişeye damlamasını sağlamak bu yöntemler arasında sayılabilir. Ayrıca şişe ağzına pamuk koyarak yağı sızdırmak da bu aşamada büyük kolaylık sağlamaktadır. Süzme işlemi oldukça uzun sürmektedir. Ancak bu sürecin sonunda elde edilecek zeytinyağının asit oranı oldukça düşüktür. Tamamen doğal yollardan elde edilen bu ürün hiçbir besin kaybına uğramazken tadı ve kokusu da daha etkilidir. Sıradan zeytinyağlarının aksine daha yoğun bir kıvamı olacaktır. Evde zaman ayırarak üretilebilecek zeytinyağı veya diğer adıyla zeytin sütünü sevdiklerinize gönül rahatlığıyla yedirebilir yemek ve kahvaltılarda kullanabilirsiniz. Bu şekilde organik zeytinyağının tadına dilediğiniz gibi varabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.