Evinizde Mükemmel Salata Yapmanın Püf Noktaları

0

Salata evlerde de restorantlarda da en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Ancak evde yapılan satala ile restorantta yenilen salata arasında hep farklar olur. Restorantlardaki salataların tadını evde bulamazsınız. Bu yazımızda size salata hazırlamanın püf noktalarını aktaracağız. Böylece restorantlardaki tadı evinizde de yakalayacaksınız.

salata-kurutucusuYıkayın ve iyice kurutun

Salata için kullanacağınız yeşillikleri çok iyi bir şekilde yıkayın. Bunun için yeşilleri musluk altında değil, su dolu bir kap içinde yıkayın. Yıkama işleminin ardından yeşillikleri mutlaka kurutun. Böylece hazırlayacağın sos salatanıza çok daha işleyecektir.

Aromalı tuz kullanın

Salatanıza sos yapmayacak sadece yağ ve sirke kullanacak bile olsanız tuzu ihmal etmeyin. Yağ ve sirkenin içine tuz koymanız salatanın tadını çok değiştirecektir. Birçok usta şefin salata sırrı budur. Siz daha ileriye götürerek tuzu aromalı olarak kullanabilirsiniz.

salata-ispanak-cilekDeğişik dokular kullanın

Salatanızın içinde gevrek fındık, krem peynir, kurutulmuş meyve gibi zıt dokuları kullanabilirsiniz.

Farklı lezzetleri birleştirin

Salatada et, meyve, yeşillik, tuzlu, tatlı, asitli ve acı tatlar olmalıdır. Örneğin Lahana salatasında tuzlu kaju fıstığı, tatlı mango, asidik salata ve baharatlı biber vardır.

Gevrek ceviz, fındık kullanın

Fındık genellikle salatanın üzerine kullanır. Nadiren badem, kaju fıstığı, cevizi de gevrek olarak kullanabilirsiniz. Gevrek kuruyemişler salata içinde çok hoş bir doku oluşturur. Salataya koymadan oda sıcaklığına gelmesini mutlaka bekleyin.

Mevsimsel ürünleri kullanın

Marul ve diğer salata yeşilliklerinin mevsimi vardır. Bu nedenle mevsimsel yeşillikleri yemeye çalışın. Lahana ve brüksel lahanası kış aylarında ve marul bahar ve ayz aylarında yenmelidir.

Eksik malzeme kullanmayın

Restoranlarda size gelen salata içinde ince avokado dilimleri veya üzerine peynir rendesi bulunur. Bunlar unutulmaz salatanın esas unsurlarıdır. Sizde salata yaparken bileşenlerini eksik kullanmayın. Bütün ürünleri de eşit kullanmaya çalışın.

Farklı yağlar ve sirkeler kullanın

Balzamik sirke ve zeytinyağı güvenilir standart bir lezzettir. Ancak salata soslarında farklı lezzetleri deneyin. Avokado yağı, ceviz yağı, pirinç sirkesi, şeri sirke veya şampanya sirke gibi veya ilginç yağlar ve sirkeler.

Narin otlar kullanın

Nane, fesleğen, maydanoz, rezene yaprakları veya dereotu ile hafif yağmurlama herhangi bir salataya bile taze bir dokunuş katıyor. Yenilebilir yeşillikler ve çiçekleri kullanılabilirsiniz. Sadece bir biber bile salataya renk ve lezzet katmaktadır.

Süsleme yapın

Salatanızı süslemeyi unutmayın. Bu süslemelerin yenilebilir olmasına dikkat edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.