Ezilen Domatesler Nasıl Değerlendirilir?

0

Domatesler oldukça hassas ve korunurken özen gösterilmesi gereken yiyecekler olduğu için yapacağınız ufak bir yanlış harekette bile ezilip suyu çıkabilmektedir. Ayrıca sıcak havada fazla kaldığında ezilen domatesleriniz ekşiyerek daha kötü sonuçlara da neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle tüketebileceğiniz kadar domates almakta yarar var. Çık çabuk yumuşayarak ezilebilen domatesler için alınabilecek ilk tedbir budur.

Çarşıdan Eve Gelene Kadar Ezilen Domatesler Nasıl Değerlendirilir?

Pazar ya da market alışverişi yapıp eve dönerken dikkatsizlik sonucu aldığınız domateslerin ezilmesine neden olduysanız o gün için harika bir domates çorbası hazırlayabilir ve domatesleriniz için mükemmel bir çözüm üretebilirsiniz. Eğer domates çorbası yapmak gözünüze zor ve yorucu olarak göründüyse harika bir yapabilir, kolay ve lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta domatesleri ezildikten sonra hemen kullanmaktır çünkü beklediği zaman içindeki suyu ile birlikte lezzetini de kaybetmektedir.

Çok Fazla Ezilmiş Domatesiniz Varsa

Bir kaç kilo ezilmiş domatesiniz varsa kışlık hazırlık yaparak bunu değerlendirebilirsiniz. Üç kilo kadar ezilmiş domatesiniz varsa bunu salça olarak kaynatabilir ve bir büyük kavanoz ev yapımı domates salçasına sahip olabilirsiniz. Ev yapımı domates salçasını sevenler için hazır salçalarla karıştırarak kullanabilecekleri bu salça oldukça iyi bir alternatif teşkil etmektedir.

Ezilmiş Domateslerden Domates Sosunuzu Hazırlayabilirsiniz

Kışın domates olmadığı zamanlarda tüketmek için domates sosunuzu da ezilmiş domateslerinizden hazırlayabilirsiniz. Domates sosunuzu sade olarak hazırlayabileceğiniz gibi içine biber ve sarımsak da doğrayarak hazır menemen sosu da yapabilirsiniz. Kışın canınız menemen istediğinde üzerine yumurta kırarak çok kısa bir sürede yaz domatesi lezzetinde bir menemen hazırlayabilirsiniz. Böylece hem ezilmiş domateslerinizi değerlendirebilir hem de sevdiğiniz lezzete yıl boyunca rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tarhananın Lezzet Kaynağı Ezilmiş Domates

Domatesleriniz eğer ezilecek kadar olgunlaşmışsa lezzeti de kendi gibi olgunlaşmış demektir. Kışın soğuk havalarda içinizi ısıtacak, hasta olduğunuzda size enerji verecek mis gibi tarhana çorbaları hazırlamak için bu lezzetli domatesleri tarhana harcına katarak değerlendirebilirsiniz. Böylece hem lezzetli bir tarhana yapabilir hem de ezilen domatesleri ne yapacağım derdinden kurtulabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.