Farklı Bir Lezzet: Fincan Tatlısı

0

Sütlü tatlıları seven ve farklılık arayanlar için bir tarifimiz var.

Malzemeler:
*1.25 tl süt ( 5 su bardağı)
*2 fincan (kahve fincanı) tepeleme un
*1 çorba kaşığı tere yağı
*1 paket vanilya
*2.5 fincan toz şeker

Süslemek İçin:
*Hindistan cevizi
*Toz Antep fıstığı
*Çilek veya eritilmiş çikolata (süslemeyi kendi zevkinize uygun şekilde yapabilirsiniz)

Hazırlanışı:
Bir tencereye şeker, un,  süt alınır ve kaynayana kadar sık sık karıştırılır. Koyulaşan muhallebi ocaktan alınır ve tere yağı, vanilya eklenerek karıştırılır, mikser ile çırpma da yapılabilir. Kahve fincanlarının içi ıslatılır ve muhallebi fincanlara doldurulur. Dilerseniz süt fincanı da kullanabilirsiniz, daha büyük olsun tatlılar diyorsanız süt fincanları önerilir. Eğer ki fincanlar ıslatılmaz ise şekil bozuk olur tatlı fincandan çıkmaz sorun olur bu yüzden fincanın ıslatılmasına dikkat edin. Farklı tatlı tariflerimizi okumak için tıklayın

Tatlılar fincana konulduktan sonra soğumaya bırakılmalıdır. Soğuyan tatlılar tam şeklini alsın diye 3-4 saat buzdolabında dinlendirilmeli. Şeklini alan tatlılar dolaptan alınır ve fincandan çıkarma işlemi başlar. Fincanı ters çevirerek hafif hafif sallayın tatlı hemen kalıptan çıkacaktır fakat siz ıslatma işlemini az yapmışsanız tatlıyı fincandan çıkarma sizi zorlayabilir. Eğer ki zor olursa ince uçlu bir meyve bıçağıyla tatlının köşelerini sıyırabilirsiniz böylelikle tatlının şekli bozulmadan çıkaracaksınız.

Fincan şeklini alan tatlılar çıkarıldıktan sonra bol Hindistan cevizine bulanarak servis tabağına alınır üzeri toz Antep fıstığı, çikolata, çilek, fındık, ceviz gibi şeylerle süslenebilir. Süsleme işlemi de tamamlanınca servis edebilirsiniz..( Bu malzemelerle on, on iki kişilik tatlı çıkmaktadır. Siz dilerseniz malzemeleri iki katına çıkarıp daha fazla tatlı elde edebilirsiniz ya da malzemeleri yarıya indirerek beş altı kişilik tatlı elde edebilirsiniz. Unutmayın ki tatlının lezzetli olması için bütün malzemenin düşürülmesi ya da arttırılması gerekir. ) Afiyet Olsun..


Share.

About Author

Comments are closed.