Farklı Tuzların Özelliklerini Biliyor musunuz?

0

Marketlere gittiğiniz zaman farklı farklı tuz çeşitlerini görüyorsunuz. Peki bu tuzların arasında ne gibi farklar var? Hangi tuzun ne gibi özelliği var. Bu yazımızda farklı tuzların özelliklerini ele aldık.

Kosher tuz

Çok daha fazla sodyum klorür içerir. Bunun için sofra tuzundan daha farklıdır. Kosher tuz toprak veya denizden elde edilir. Daha büyük, kaba kristal şeklindedir. ler özellikleri ve mükemmel bir çok amaçlı tuz yapan hafif bir lezzet vardır.

Deniz tuzu

Deniz tuzu, deniz suyu buharlaştırarak tyapılır ve genellikle sofra tuzu olarak kullanılır. Büyük kristaller halindedir.

Deniz tuzu elde etmek oldukça zor ve zaman isteyen bir iştir. Bu nedenle pahallı olabilir. Ancak deniz tuzunu popüler kılan özellikler ise içine ilave edilen renkler ve tatlardır.

Fleur de Sel

Elde edilmesi oldukça zor olan, Fransa’nın Brittany bölgesindeki guérande şehrinde elle toplanan bir tuzdur. Bunun için pahallıdır. Büyüklüğü kaya tuzu gibidir.

Narin ve düzensiz şekilli kristaller yavaş olarak çözülür. Et, balık ve sebze yemeklerinde kullanılabilir.

Himalaya tuzu

Pakistan KHEWRA Tuzlası, Himalaya tuzu mineralleri açısından zengindir ve mevcut en saf tuz olduğu biliniyor. Renkleri saf beyaz, pembe ve hatta koyu kırmızı tonlarında değişir. Uzun süre sıcak tutulması istenen yemeklerde kullanılabilir.

Kaya tuzu

Kaya tuzu olarak da bilinir. Konservelerde koruyucu olarak kullanılan tuzdur. Bu tuzu sofralarınızda da kullanabilirsiniz. Katkı maddeleri yoktur, saf granüle edilebilir bir tuzudur.

Genellikle sodyumu azaltımşı tuz kullanımından yana olsak da yukarıdaki tuzların tümünü sofra tuzu olarak az miktarlarda kullanabilirsiniz.

Hawaii deniz tuzu

Ince ya da kaba, Hawaii deniz tuzları en popüler tuzlar arasındadır. Volkanık bölgelerden çıkarıldığı için alaea kil, demir açısından zengindir. Sağlık ve güzellik için kullanılmaktadır. Koyu kırmızı renktedir ve detoks özelliği bulunmaktadır. Et yemeklerine özellikle güzel bir lezzet kattığı için tercih edilmektedir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.