Fesleğen Tohumu Nasıl Kullanılır?

0

Fesleğen tohumu, baş ağrısı, kabızlık ve böbrek detoksifikasyon tedavisini içeren çiçekli bitki ile aynı tıbbi özelliklerin çoğunu sergiler. Tatlı fesleğen, limon fesleğen ve mor fesleğen gibi fesleğen çeşitlerinin çoğu yenilebilir tohumları üretir.

Tohumlar mutfaktaki tariflerde kullanılmadan önce, formüle edilmiş, jelatinli bir karışım halinde genişleyene kadar genellikle ıslatılır. Tohumlar hala yeşil renklerini koruyorlar ve bazen “kurbağa yumurtaları” olarak tanımlanıyorlar. Orta Doğu uygulamalarında en sık kullanılıyorlar, ancak batı kültürlerinde de daha yaygın olmaya başladılar. Evinizde Mutlaka Yetiştirmeniz Gereken Bitki “Fesleğen”

Tohumları ıslatın. Fesleğen tohumları isteyen tariflerin çoğu, tohumlar kullanılmadan önce ıslatılması gerektiği belirtir. Sert dokuları nedeniyle tohumlar neredeyse yenmez. Tohumlar sade suya konulabilir veya şeker, bal veya stevia ile tatlandırılmış aromalı suya batırılabilir. Hatta bazı şefler, tohumlara eşsiz bir tat vermek için tohumları kahve, elma sirkesi veya tekila ile ıslatırlar. Tohumları en az 45 dakika sığ bir tabakta beklemelidir.

Nam Manglak’ı yapmak için tohumları kullanın. Nam Manglak, Tayland fesleğen tohumu içeceğidir. Bu tarif için tohumları ıslatırken, suyun sıcak olduğundan emin olun ve karışıma eşit miktarda bal ve şeker ekleyin. Tohumlar yaklaşık 45 dakika ıslatıldıktan sonra, birkaç saat soğutmak için tohumları bir buzdolabına koyun. Bir bardağın yarısını kırılmış buzla doldurun ve kalanını soğutulmuş tohumlarla doldurun. Üzerine kadar gül suyu veya tatlı meyve suyu ile doldurabilirsiniz. Fesleğenli Soğuk Domates Çorbası

Sisteminizde birden fazla iyileştirici etki için fesleğen tohumlarını çiğneyin, sade veya ıslatıldıktan sonra. Ayurveda uygulayıcıları, baş ağrıları, boğaz ağrıları ve kabızlıkları tedavi etmek için tohumların kullanılmasını ister. Tohumlar topikal olarak böcek ısırıkları ve küçük yaralarda da kullanılabilir.


Share.

About Author

Comments are closed.