Fırında Etli Patlıcan

0

Yazın, mevsiminde taze taze yenebilecek sebzelerin başında patlıcan geliyor. Kışın seralardan gelen kocaman hormonlu patlıcanların yerini, yazın küçük ve lezzetli patlıcanlar alıyor. Oturtmasından, imam bayıldısına, zeytinyağlısından kıymalısına kadar patlıcanı türlü türlü yapmak mümkün. Muhakkak ki patlıcanın en lezzetli hali kızartılınca ortaya çıkıyor. Gel gelelim yaz sıcaklarında kızartma ağır gelebiliyor veya rejiminize uygun bir patlıcan yemeği yapmak istiyor olabilirsiniz.

İşte tam bu noktada yardımınıza koşuyoruz. Fırında yapılan patlıcan yemeklerinin birçoğunda patlıcan önceden kızartılarak fırına verilir. Biz sizlere patlıcanı kızartmadan, daha sağlıklı ve en az bir o kadar lezzetli bir etli patlıcan yemeğini nasıl yapacağınızı anlatacağız. Üstelik bir o kadar da pratik! Yemeği fırında yapacağımız için oldukça zahmetsiz olacak, ocak başında dakikalarca tencere karıştırmak da yok.

Malzemeler
✦ 1 kg patlıcan (6-8 adet, mümkünse küçük/orta boy seçin)
✦ 600 gr yağsız kuşbaşı dana eti
✦ 4 adet domates
✦ 4 adet sivri biber
✦ 2 adet soğan
✦ Biber salçası
✦ Zeytinyağı
✦ Tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı
Her şeyden evvel fırınımızı ısınması için 200 dereceye ayarlayıp açmayı unutmayalım! Önce patlıcanlarla başlıyoruz. Patlıcanları alacalı soyup küp küp doğruyoruz. Doğradığımız patlıcanları tuzlu su içerisine 45 dakika dinlenmeye ve acısını salmaya bırakıyoruz. 45 dakika sonunda patlıcanları süzüp, yıkayıp bir kenarda bekletiyoruz. Soğan, biber ve domatesleri geniş ve derin bir kap içerisine küp küp doğruyoruz. Özellikle soğan ve biberleri çok ince doğramanız gerekmiyor. Ağıza gelecek şekilde bırakabilirsiniz. Doğradığımız sebzeleri güzelce birbirine karıştırıyoruz. Üzerine, bekleyen patlıcanları yıkayıp süzdükten sonra ekliyoruz ve tuz ilave ediyoruz. Tüm karışımı güzelce harmanladıktan sonra bir kenara ayırıyoruz. Fırına girecek şekilde geniş bir cam kap içerisine kuşbaşı etimizi yayıyoruz. Etin üzerine önce tuz, karabiber ve pul biber serpiyoruz, ardından bir miktar zeytinyağı gezdirip ellerimizle ete yediriyoruz. Böylece baharat karışımı ete güzelce nüfus ediyor. Etleri cam kabın dibine güzelce yaydıktan sonra önceden hazırladığımız patlıcan/sebze karışımını etlerin üzerine boşaltıyoruz. Son olarak sıcak su içerisinde çözdürdüğümüz 1 kaşık biber salçasını da yemeğimizin üzerine gezdiriyoruz. Cam kabımızın üzerini alüminyum folyo ile kaplayıp hava alması için bıçakla birkaç delik açıyoruz. Önceden 200 dereceye ısıttığımız fırında yemeğimizi 1,5-2 saat kadar pişiriyoruz. Patlıcanlarınızın kalitesine ve zevkinize göre pişme süresi değişebilecektir. Bu nedenle 1 saatten itibaren ara ara fırını açıp pişme durumunu kontrol edebilirsiniz. Fırından çıkarttıktan sonra etlerle sebzeleri güzelce karıştırıp servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.