Fırında Kavanoz Kebabı Tarifi

0

Kebabı hepimiz çok severiz ve farklı şekillerde hazırlayarak kebaplarla enfes sofralar kurarız. Peki hiç kavanozda hem de fırında pişirerek kebap yaptınız mı? Bugün size çok lezzetli bir kavanoz kebabı tarifi vereceğiz. Yapılışı çok kolay, sonuç çok lezzetli.

Cam kavanoz fırın sıcaklığında çatlamaz mı sorularına yanıt, hayır çatlamıyor. Rahatlıkla kebabınızı konserveler için kullanılan cam kavanozlar içinde fırına koyabilirsiniz.  Lezzetli kebaplar nasıl yapılır?

Kavanoz kebabı için malzemeler
1 adet konserve kavanozu
300 gr dana kuşbaşı
5-6 adet mantar
3-4 adet çeri domates
3-4 adet küçük kabak
1 adet orta boy havuç
5-6 adet arpacık soğanı
5-6 dış sarımsak
10-15 adet badem
2 adet top kırmızı biber
2 adet top yeşil biber

Eğer kavanozunuz küçükse malzemelerini azaltabilirsiniz. Yukarıdaki malzemeler 1 litrelik kavanoz için verilmiştir. Evde kuzu kebabı tarifi

Sosu için
Yarım çay bardağı zeytinyağı (ay çiçek yağı ile karıştırabilirsiniz)
Bir yemek kaşığı domates salçası
Salçanın kıvamını açmak için az miktarda ılık su
Tuz
Karabiber

kavanoz-kebabi2

Kavanoz kebabı nasıl hazırlanır?

Kavanozunuza sırasıyla bütün halde arpacık soğan, çeri domates, uzun şerit olarak doğranan havuç, kabak ve etin bir kısmını, biberleri, sarımsakları, mantarları, bademleri ve en üste etin kalan kısmını yerleştiriyoruz. Ev usulü Adana kebabı tarifi

Zeytinyağı, salça, tuz, karabiber ve çok az su ile hazırlanan sosu kavanoza ekliyoruz. Kavanoza çok su koymamaya çalışın çünkü et ve sebzeler sulanıyor. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp malzemelerle sosun harmanlanması için kavanozu bir kaç defa yavaşça alt üst ediyoruz.

Isıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 1 saat pişiriyoruz. Kavanozun altına bir tepsi yerleştirmek iyi bir fikir olabilir, çünkü eğer kavanoz kapağını sıkı kapatılmadığında yemeğin suyu taşabiliyor.

Pişen kavanoz kebabını, bir tabağa boşaltılarak servise hazır hale gelecektir. Buğu kebabı nasıl yapılır?

Damak lezzetinize göre malzemeleri istediğiniz gibi değiştirebilir ve kavanozla fırında pişirebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.