Fırında Kayısı Nasıl Kurutulur?

0

Kayısının en bol zamanlarına yaklaşıyoruz. Bu küçük, yumuşak ve tatlı meyveyi kurutarak kış aylarında tüketebilirsiniz. Kuru kayısılar konusunda endişe taşıyor ve yemek konusunda sıkıntı çekiyorsanız, kendiniz kurutma yapabilirsiniz. Bu yazımızda fırında kuru kayısının nasıl yapılabileceğini ele aldık.

Kayısıları tamamen olgunlaştığında bu işlemi yapın. Kurutacağınız meyve olgunlaşmamışsa o zaman ekşi olabilir. Aldığınız kayısılar henüz yumuşamamış ise kağıt bir torba içine koyun ve pencere önünde bekletin. ya da aldığınız kayısıların çok olgun olduğundan endişeleniyorsanız bir hafta kadar buzdolabında bekletin.

Kayısıların hazır olduğunu düşündüğünüzde önce onları iyice yıkayın. Çürük kayısıları atın. Ardından kayısıları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın.

Yarım kayısılarınızı elinizle etli kısmı dışarıya gelecek şekilde iç kısmını dışarıya çıkarın. Etli kısmı dışarıda olması gerekiyor.

Fırın tepsisisin üzerine yağlı kağıt koyun ve kayısıların etli kısımları yukarıya bakacak şekilde tepsiye dizin. Daha hızlı kuruması için kayısıya fırının teline de koyabilirsiniz.

Fırını en düşük seviyede ısıtın. En fazla 100 derece olmalı. Ama en ideali 80 derecede olmasıdır.

Kayısıların kuruması için en az 10-12 saat bekleyin. Kurumuş olmasını sağlamak için onları arada tes yüz edin. Kuruma işlemi tamamlandığında kayısıların derisi biraz yumuşak olmalıdır.

Pişirme süresi kayısının boyutuna ve kuruttuğunuz sıcaklığa bağlı olarak değişir.

Kuruyan kayısıları soğuduktan sonra cam kavanoz içine koyun. 6 ay boyunca dayanacaktır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.