Fırında Mükemmel Biftek Nasıl Pişirsiniz?

0

Fırında gevrek, dışı kabuklu içi sulu bir biftek yapmak için kesinlikle kolay ve hızlı bir yol var. İsterseniz özel bir gününüzde isterseniz misafirlerinize sunabileceğiniz lezzetli biftek sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

İyi biftek buna değer
Bu işin en önemli ilk adımı iyi bir biftek almaktır . Satın aldığınız bifteğin en az 2-3 santim kalınlığında olmasına dikkat edin. Eğer daha incese, pişirme süresini kısaltın. Ayrıca, kenar çevresinde biraz beyaz yağ bulunmasına özen gösterin. Pişirken eriyen yağlar mükemmel bir lezzet verecektir.

Etin oda sıcaklığına gelmesini bekleyin:
Satın aldığınız ıslak olmaması gerekiyor. Bunun için paketinden eti çıkarın ve kağıt havlu ile eti iyice kurutun. Bu arada 30 dakika kadar dışarıda bekletin ki et oda sıcaklığına gelsin. Et oda sıcaklığında olursa eşit olarak pişer.

Pişirmeden 20 dakika önce tavayı kızdırın:
Fırını ısıtın ve içine evi pişireceğiniz döküm tavayı koyun. Eti koymadan önce tavanın iyice kızmış olması gerekiyor. Döküm tavanın kızması için 20 dakika beklemeniz gerekebilir.

Etinizi yağ ile ovun:
Bifteğin üzerine biraz yağ dökün ve parmaklarınız veya fırça ile etinizin üzerini yağlayın. Üzerine biraz tuz ve birkaç tane öğütülmüş taze biber serpin. Bifteği çevirin ve diğer tarafına aynı işlemi yapın.

biftek-firinda-pisirme

Tencereyi yüksek sıcaklığa yerleştirin:
Döküm tencerenizi yüksek sıcaklıkta fırında ısıttıktan sonra çıkarın ve içine etinizi koyun. Tencereyi yüksek ısıda bir ateşin ocağın üzerine koyun.

Bifteği 30 saniye pişirin:
Bifteği sıcak tencerenin ortasına koyun ve 30 saniye kadar her iki tarafını pişirin. Bu işleme mühürleme deniliyor. Böylece etinizin dışı kabuklanacak ve suyu içinde kalacaktır.

Bifteği 2 dakika kavurun :
Ardından tencerenizi tekrar fırının içine koyun ve etinizi pişirmeye başlayın. Bir tarafı 2 dakika piştikten sonra diğer tarafını çevirin ve pişirin. Bu işlemi 2 kez yapın. Artık bifteğiniz az pişimşi olarak hazırdır. Orta derecede pişmesini isterseniz 2 şer dakika daha ilave edin.

Bifteği dinlendirin:
Bifteki fırından çıkarın ve büyük bir tahta üzerine aktarın. Önce yağlı kağıt ardından alüminyum folyo ile gevşekçe sarın ve bifteğin yaklaşık 5 dakika dinlendirilmesine izin verin.

Dilimleyin ve servis yapın:
Bifteğinizi istediğiniz kalınlıkta dilimleyin ve tebeke aktararak servis yapın.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.