Fırında Pancar Nasıl Pişirilir?

0

Pancarı ideali çiğ olarak tüketmektir. Ancak birçok kişi çiğ olarak tadını sevmiyor. Bu durumda pancarın pişirilmesi gerekir. Pişirilmiş pancarı salataya, salamuraya veya böreklerinizde kullanabilirsiniz. Bu basit yöntem hayatınızı kolaylaştırabilir.

Fırında pancar pişirildiğinde ipeksi bir hale gelir. Pancarı fırında pişirme, kaynatarak pişirmekten çok daha faydalıdır. Fırında pişirme sırasında pancarın suyu içinde kaldığı için daha lezzetli ve daha tatlı olur. (İçebileceğiniz en sağlıklı su “pancar suyu”)

Bu pişirme yöntemi, her çeşit pancar ve her pancar boyutu için olabilir. Mümkün olduğu kadar sert pancarları satın almaya özen gösterin. Pancar hiçbir zaman yumuşak ve buruşuk olmamalıdır. Seçeneğin varsa, büyük yaprakları üzerinrde bulunan demetleri seçin. Bu yeşilleri de güzelce soyun, yağda kavurarak yemeklerinizin yanında garnatür veya salata ve makarnalarınıza karıştırabilirsiniz.

Fırında pişirdiğiniz pancarı bir hafta kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

pancar-firinda2

Yapılışı
Fırını ısıtın: Fırının ortasına bir raf yerleştirin ve 300 dereceye kadar ısıtın. Bu, esnek bir pişirme sıcaklığıdır; Fırını başka bir şey pişirmek için kullanıyorsanız, pancarlar o sıcaklıkta da pişirilebilir. Pancar daha düşük sıcaklıklarda daha yavaş ve daha yüksek sıcaklıklarda daha hızlı pişirir. Daha yüksek sıcaklıkta pişirme yapıyorsanız sık sık kontrol etmeniz gerekir. (Süperfood Pancarın sağlık açısından faydaları)

Pancarı hazırlayın: Pancar hala yapraklı ise tepelerine yakın bir yerden kesin. Pancar yeşilliklerini başka amaçlar için saklayın. Pancarları iyice ovun, sonra önce yağlı kağıda sonra da alüminyum folyoya gevşekçe sarın. Paketlemeden önce pancarların kurumasına gerek yok. Küçük pancar birlikte sarılabilir, ancak büyük pancarların ayrı ayrı sarılması pişmelerini kolaylaştırır.

Pancarı Fırınlayın: Pancar suları sızıntı yapabileceği için ızgaranın altında fırın tepsisini koymayı unutmayın. 50-60 dakika kızartın. Pancarları her 20 dakikada bir kontrol edin. Pancar çok kuru ve alt kısımları kavrulmaya başlarsa pancar paketini açın ve içine bir çorba kaşığı su ilave edin. Pancarın pişip pişmediğini çatal sokarak kontrol edebilirsiniz. (Mucize içeceklerden biri pancar kvass tarifi)

Pancarların soyulması: Pancarlar soğuduktan sonra kabuklarını kağıt bir havluyu sürterek çıkarabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.