Fırında Somon Tarifi

0

Bugün sizlerle çok lezzetli ve sağlıklı fırında somon tarifi paylaşacağız. Balık sevmeyen çocuklara bile kolayca yedirebileceğiniz bu tarifi hazırlamadan önce taze balık seçmek için dikkat etmeniz gerekenleri hatırlatmak istiyoruz.
1. Balığın gözlerinin parlak ve dışa bombeli olmasına dikkat edin.
2. Balığın derisinin gergin ve parlak olması da bir başka tazelik belirtisidir. Pulsuz balıklar, tazeliklerini kaybetmeye başladıkça derilerinin parlaklığı azalır, özellikle karın bölgesindeki deride buruşukluklar görülür.
3. Canlı kırmızı renkteki solungaçlara sahip balıkların tazeliğine güvenebilirsiniz.
4. Balık bayatlamaya başladıkça asit kokusu yaydığından kokar. Taze balığın kokusu çok daha azdır.
5. Pullu balıklarda elinizi balığın kafasından kuyruğuna doğru sürtünce pulların dökülmemesi balığınızın taze olduğunu gösterir.
Şimdi tarifimizin yapılış aşamasına geçebiliriz.
Yapılışı:
Somon fileto ya da dilimlerini güzelce yıkayalım. Suyunu süzdürüp derin bir kaba koyalım. Zeytinyağı, sarımsak, maydanoz, dijon hardalı, tuz, karabiber ve 2 adet limonun suyu ile kapta güzelce harmanlayalım. Vaktimiz varsa sosla harmanladığımız bu somon filetomuzu en az 1 saat buzdolabında bekletelim. Bu işlemi uygulamak yemeğin lezzetini arttıracaktır. Bu harmanlama işleminden sonra fırın tepsinize folyo kâğıdı sererek yemekten sonra bulaşık yıkarken fırın tepsisini ovalamaktan kurtulabilirsiniz. Folyonun üzerine balıklarınızı dizin ve kalan sosu üzerlerine eşit bir şekilde gezdirin. En son olarak da balıkların üzerine birer dilim limon koyarak önceden ısıttığınız fırına verin. 180 derecede 12-13 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra 2-3 dakika eti dinlendirmeniz etin içinde toplanan suyun her yanına dağılmasını sağlayarak yemeğinizin lezzetini arttıracaktır.
Malzemeler:
1 avuç doğranmış maydanoz
3 diş dövülmüş sarımsak
1 tatlı kaşığı dijon hardalı ya da normal hardal
1 çay kaşığı tuz
Yarım çay kaşığı karabiber
Yarım kahve fincanı zeytinyağı
2 limonun suyu
1 tane dilimlenmiş limon


Paylaş.

About Author

Comments are closed.