Fıstık Ezmesini Evinizde Yapın

0

Kendi fıstık ezmenizi yapmak oldukça kolaydır. Daha önce ev yapımı fıstık ezmesi yapmadıysanız, inanılmaz derecede kolay olduğuna inanamayacaksınız.

Ortalama ½ fincan porsiyon fıstık ezmesi, protein (günlük ihtiyacın% 50), diyet lifi (% 24) ve sağlıklı yağlar (% 78) sağlar. Fıstık ezmesi oldukça kalori yoğun olmasına rağmen, iyi bir E vitamini, niasin, B6 vitamini, manganez, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve demir kaynağıdır.

Ev yapımı fıstık ezmesi nasıl yapılır?
Yaklaşık 1 -1/2 Bardak Yapar

Gerekli Olan Malzemeler
2 bardak çiğ, kabuklu yerfıstığı
1/2 çay kaşığı tuzu, artı gerektiği kadar
1 ila 2 yemek kaşığı yerfıstığı yağı veya diğer yağlar (isteğe bağlı, kremalı yerfıstığı yağı için)
1 ila 2 yemek kaşığı bal veya diğer tatlandırıcı (isteğe bağlı, tatlı fıstık ezmesi için)
İsteğe bağlı eklentiler: 1 ila 2 yemek kaşığı kakao tozu, 1/2 çay kaşığı tarçın ya da başka baharat, bir avuç çikolata parçacığı, birkaç kaşık nutella

İlgili: Fındık ezmesini yapabilirsiniz

Yapılışı
Fıstıkları fırınlayın (isteğe bağlı). Fırını 200 dereceye getirin. Yer fıstığını hafifçe kavrulana ve parlak olana kadar, yaklaşık 10 dakika pişirin. Çiğ fındık yağı tercih ediyorsanız veya önceden kavrulmuş fındık kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz; kavurma, fıstık ezmesine daha derin bir lezzet verir ve ayrıca yağların daha gevşek ve pürüzsüz harmanlanmasını kolaylaştırır.

Yer fıstığını tmutfak robotuna aktarın. Eğer kavurduysanız o zaman ılıkken koyun. Fıstıklar ezilinceye kadar karıştırın. Fıstık ezmesi, neredeyse kuskus gibi, kumlu ve kuru görünecek.

1 dakika daha robotu çalıştırın. Mutfak robotunu veya blenderi sürekli olarak bir dakika daha çalıştırın, daha sonra durun ve kenarlarda toplanan fıstıkları robotun ortasına aktarın.

Bu işlemi bir kaç kez yapın. Fıstık ezmesi en sonunda parlak ve yumuşak bir hal alacaktır.

Tuz, yağ, tatlandırıcı ve diğer ekstraları ekleyin. Mutfak robotunda 1 ila 2 dakika daha işleyin. Tamamen pürüzsüz hale gelinceye kadar işlemeye devam edin.

Fıstık ezmesini saklama kabına aktarın. İsterseniz buzdolabında saklayın isterseniz hemen kullanın.

TARİF NOTLARI
Kavrulmuş fıstık kullanma : Mağazada önceden kavrulmuş gelen fıstıkları da kullanabilirsiniz. Önceden kavrulmuş fıstıkları da fırında biraz ısıtarak yağının gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Diğer fıstık türleri: Badem ezmesi, fındık ezmesi veya başka bir tür ezme için aynı tarifi kullanabilirsiniz.

Saklama: Fıstık ezmesini kapalı bir kapta birkaç hafta boyunca soğutun.


Share.

About Author

Comments are closed.