Fransız Usulü Kabarık Omlet Tarifi

0

Omletler, mükemmel kahvaltı yiyecekleridir ve hemen hemen her biçimde lezzetlidirler. Omleti kolayca kullanılabilen malzemelerle, minimum hazırlıkla dakikalar içinde pişirebilirsiniz. Kıyılmış sebzeler, etler ya da sadece çırpılmış yumurta ile yapabilirsiniz. Omletinizin kabarık puf puf olmasını istiyorsanız fransız usulünü uygulamanız gerekir.

Her seferinde kabarık, puf puf omlet elde etmenin iki çok kolay yolu:

1. Beyazları ve sarıları ayrı ayrı çırpın
Yumuşak omletlerin kabarık ve hafif dokusunu elde etmenin en kolay yolu, sarıları beyazlardan ayırmak ve ikisini ayrı ayrı çırpmaktır. Yumurtanın her iki bileşenini de kalınlaşıncaya kadar ayrı kaselerde çırpın ve yumuşak tepeler oluştuğunu görün. Çırpılmış sarıları beyazlara ekleyin tuz ve karabiber ilave edin. Poşette omlet yapmak ister misiniz?
Yapışmaz tavaya veya tavaya biraz yağ ekleyin ve karışımı içine dökün. Omletin birkaç dakika boyunca pişirilmesine izin verin ve sonra tavayı örtün ve birkaç dakika daha pişirin. Kabarık omletinizi tavada kızartılmış sebzeler veya peynir ile doldurabilirsiniz.

2. Sade soda suyu ekleyin
Omletinizin kabarık olması için seçebileceğiniz ikinci yol ise soda eklemek. Çırpılmış yumurtalarınıza düz karbonatlı su veya soda suyu ekleyin. Karbonasyon, karışımın pişirildiğinde kabarmasına izin vererek omletinize puf puf bir doku kazandırır. Yemek tariflerimizi okumak için tıklayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.