Ghee Yağını “Saf Tereyağ” Nasıl Kullanmalısınız?

0

Ghee, yüzyıllardır süren ve sağlık artırıcı özellikleri nedeniyle birçok Hint diyetinde temel olan bir süper yiyecektir. Daha zengin bir tada sahip olan ve tereyağından daha sağlıklı olan bir arıtılmış tereyağıdır. Eşsiz antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri nedeniyle, ghee günlük diyetinize kullanabileceğiniz mükemmel bir alternatif yağdır.

Peki ghee yağını nasıl tüketebilirsiniz?

Sabah kahvenizde veya çayınızda 1 veya yarım çorba kaşığı ghee koyun. Ghee, tereyağından daha zengindir ve kahve ya da çayda eridiğinde hoş bir tadı vardır. Ghee’nin doymuş yağda yüksek olduğunu ve bu nedenle krema gibi şeyler de içerdiğinden, kahvenin kalorisini artıracağını unutmayın.

Kahvaltılık yiyeceklere yarım veya 1 yemek kaşığı ghee (7-14 g) ekleyin. Ekmeğinizin üzerine sürüp yiyebilir veya yulaf ezmesinin içine ilave edebilirsiniz. Ghee’nin içerdiği vitaminler ve antioksidanlar, günün ilk yemeği için mükemmel bir ektir.

Aynı miktar ghee’yi sabahları meyve içecekleri yapıyorsanız içine ilave edebilirsiniz. Ghee, süper smoothie’yi daha da güçlü hale getirecek enerji artırıcı özelliklere sahiptir.
Sağlıklı yağların bir araya getirilmesi için 1/2 yemek kaşığı (7 g) ghee ve 1/2 yemek kaşığı (7 g) hindistancevizi yağını bir smoothie ile eşleştirmeyi deneyin.

Patlamış mısır yapıyorsanız tereyağ yerine ghee yağı kullanabilirsiniz. Böylece patlamış mısırınız daha sağlıklı hale gelecektir. Her 1/2 fincan (64 g) patlamış mısır tanesi için 4 çorba kaşığı (60 ml) eritilmiş ghee kullanın veya kişisel zevkinize uygun olanı kullanın.
Hala sıcakken erimiş ghee’yi patlamış mısırın üzerine dökün ve patlamış mısırı eşit şekilde kaplamak için iyice karıştırın.

Bir şeyleri sotelerken de pişirme yağı olarak ghee kullanın. Patates kızartması gibi yemek tariflerinde yemeklik yağ veya tereyağı için eşit miktarda ghee koyun. Ghee’nin yüksek bir yanma noktası vardır, bu nedenle tavada pişirirken yüksek ısılara dayanabilir. Ghee, bitkisel yağlara sağlıklı bir alternatiftir.
Sebze veya tavuk kızartma yapmak için ghee kullanmayı deneyin.

Unlu mamüllerde de ghee yi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle kek ve kurabiyelere çok özel bir tat katar.

Olumsuz etkilerden kaçınmak için her gün bir porsiyondan daha fazla ghee tüketmeyin. Ghee, sağlıklı bir yağ olmasına rağmen, doymuş yağda yüksek miktarda bulunduğu için kilonuz ve kalp sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri vardır.


Share.

About Author

Comments are closed.