Greyfurt Brulee Tarifi

0

Hepimiz kolajen üretiminin cildimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ama C vitamininin kollajen üretimini desteklediğini ve cildimizin genç görünmesini sağlamaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Aslında, C vitamini, serbest radikalleri nötralize etmede yardımcı olabilecek en güçlü antioksidanlardan biridir ve dolayısıyla sağlık ve güzellik için hayati öneme sahiptir. C vitamini içeren bol miktarda gıda var. Bu yazımızda hafif acı greyfurtu nasıl tatlandırıp yiyebileceğinizi ele aldık.

Çok fazla beta-karoten içerir
Taze greyfurt, C vitamininin yanısıra A vitamini, potasyum, kalsiyum ve diyet lifi gibi çeşitli vitamin ve mineraller sağlar. Ayrıca pembe ve kırmızı greyfurtlar da likopen ve beta gibi bitki besinleri açısından zengindir. Cildimizi güneşe karşı korumaya yardımcı olabilecek karoten. Yani harika bir cilt meyvesi olduğunu söyleyebilirsiniz.

Kolay Greyfurt Brulee Tarifi
Bir greyfurtu alın ve iki baş kısmını kestikten sonra ortadan ikiye ayırın. Bu kolay olan bölümü, isterseniz greyfurtun kabuklarını ve kabukların altında bulunan beyaz kısımlarını çıkarmaktır. Ancak bu işlem sırasında greyfurt ezilebilir. Tercih size kalmış.

Pişirme
Tüm greyfurtları bir fırın tepsisine koymadan önce tepside balı hafifçe gezdirin. Ardından greyfurtları üzerine oturtun. Greyfurtların üzerine birr miktar tarçın veya tarçın şekeri serpiştirin. Ya da şeker dökün. Tepsiyi fırında yaklaşık 10 dakika boyunca 180 ° C’de pişirin.

Greyfurtlar ısıtılınca yumuşacaktır. ancak lezzetleri daha da artacaktır. Bal ve tarçınla birleştiğinde acı greyfurttan eser kalmayacaktır. Artık greyfurtu daha rahat yiyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.