Günlük Yemeklerde Kullanabileceğiniz 8 Hint Baharatı

0

Hint mutfağı, lezzetli baharatların kullanımı ile bilinir. Bu sekiz muhteşem lezzeti yemeklerinize eklemeyi deneyin.

1. Kakule
Güzel kokulu ve lezzetli bir baharat olarak kakule, Hint mutfağından et, sebzelerde ve tatlılarda kullanılır. Kokulu bir değişiklik için en sevdiğiniz pilav veya puding tarifine kakule tohumu veya öğütülmüş kakule eklemeyi deneyin. Kakule Nedir? Nerelerde Kullanılır?

2. Acı Biber
Biberler, vejetaryen ve et yemeklerine lezzet ve ısı eklemek için Hint yemeklerinde çeşitli körilerde kullanılır. Klasik bir biber tarifine ekstra kimyonlu biber ekleyin veya sebzelerinizi baharatlayın.

3. Kişniş
Körilerde ve pirinç yemeklerinde kullanılan kişniş, yemeklere dünyevi, kokulu bir lezzet ekleyen çok yönlü bir malzemedir. Taze salsaya kişniş ekleyin veya sığır eti, kümes hayvanları veya balık için marine ederken kullanın. Kişnişin Sağlığa Faydaları

4. Tarçın
Genellikle tatlıları lezzetlendirmek için kullanılan tarçın, herhangi bir yemeği lezzetli ve kokulu bir şeye dönüştürebilen keskin bir maddedir. Çikolatalı kek tarifinize tarçın eklemeyi deneyin.

5. Karanfil
Zengin, kokulu bir lezzet veren karanfil, et, sebze ve pirinç yemeklerine harika bir ektir. Özellikle kuzu etiyle karanfili mutlaka denemelisiniz. Karanfil Çayın Çok Farklı Kullanım Alanları

6. Köri Yaprakları
Hint yemeklerinde baharat olarak kullanılan köri yaprakları, herhangi bir yemeğe benzersiz bir tazelik katar. En sevdiğiniz baharat karışımına köri yaprakları eklemeyi deneyin veya yemeğinize lezzetli bir katkı için bisküvi hamuruna ekleyin.

7. Demirhindi
Hindistan’da popüler olan demirhindi etlerde, macunlarda ve Hint turşularında kullanılır. Demirhindi doğal bir et yumuşatıcısıdır, bu nedenle lezzet katkısı için en sevdiğiniz et turşusuna ekleyin. Eşsiz bir tat için en sevdiğiniz narenciye karışık içeceğine demirhindi konsantresi ekleyin. Demirhindi Şerbeti tarifi

8. Zerdeçal
Anti-enflamatuar özellikleri ile bilinen zerdeçal, Hint körilerinde ve Hint turşusunda yaygın olarak kullanılır. Keskin lezzet ve parlak sarı-turuncu renk, onu her öğüne güçlü bir katkı sağlar. Lezzet ve koku için kümes hayvanlarına ve sebze yemeklerine zerdeçal eklemeyi deneyin.


Share.

About Author

Comments are closed.