Ham İncir Reçeli (Erkek İncir Reçeli)

0

Caddelerde bu aralar görüyorsunuzdur. Yeşil-ham incirler reçel için satılıyor. İncir reçelini seviyorsanız yapmanın şimdi tam zamanı.

Gerekli olan malzemeler

1 kg ham incir (erkek incir)
6 su bardağı şeker
6 su bardağı su
Yarım limon
Arzuya göre küçük bir parça kabuk tarçın, 2-3 adet karanfil
Çay kaşığının ucuyla limon tuzu

Yapılışı

Ham incirleri bol suda güzelce yıkadıktan sonra sertçe olan sap kısımlarını kesin. İncirlerin kabuklarını soymanıza gerek yok. Alt kısımlarına ufak bir kesik atın. Büyük bir tencerede kaynayan suya incirleri atıp üzerini düz bir kapakla yada tencereden az daha küçük bir tabakla kapatın ki incirler yukarıya çıkıp suyun üzerinde kalmasın. Çok farklı reçel tariflerimiz için tıklayın
Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika sonra süzün. Hemen üzerine buz gibi soğuk su dökün, su ılıklaştıkça ılıyan suyu döküp tekrar soğuk su ilave edin.
Kaynatma ve soğutma işlemini 2-3 kez tekrarlayın. Yani incirleri tekrar kaynatın, süzün ve soğutun.

Hemen incirlerinizi süzüp tekrar buz gibi suya atın. Su ılıdıkça suyu süzüp soğuk su ilave edin ve süzün.Bu işlemi incirler soğuyana kadar yapın. Reçeli 10 dakikada pişirmenin yöntemi
Süzdüğünüz incirleri tek tek elinizle incirleri parçalamadan sıkarak suyunu çıkarın.

İncirlerin şekli bozulabilir korkmayın şerbetin içine girip kaynadıkça yine eskisi gibi tombul olacaktır.
Diğer taraftan büyük bir tencereye su, şeker,l imon (kabuğuyla), azcık limon tuzu arzuya göre tarçın, karanfili ekleyip kaynamaya bırakın. 10 dakika kaynadıktan sonra sıkılmış incirleri ilave edin.
Bu aşamada reçelin başında olun. Kevgirle sık sık incirlerin üzerini bastırın, hepsi şekeri aynı oranda alsın.
Bu şekilde orta ateşte 40 dk ile 1 saat arasında kaynatın. Reçelin suyu iri köpükler çıkarmaya başlayınca ocağı kapatın ve reçeli kavanozlara dikkatlice koyun. Reçelin küflenmesi nasıl önlenir?
İncir reçeli çok su çektiği için reçeli kavanozlara koyduktan sonra isterseniz ilave olarak 1.5 su bardağı şeker ve 1.5 su bardağı su ve az limon tuzu ilavesiyle tekrar ayrı bir şerbet yapıp kavanozdaki incirlerin üzerine dökebilirsiniz.
Reçeli hemen tüketmeyecek olanlar kavanozlara şerbet ilavesinden sonra sıcak sıcak kapaklarını kapatıp ters çevirerek vakumlayabilirler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.