Hangi Peynir Çeşidi Neyle Tüketilir?

0

Peynir sadece kahvaltılarda tüketilmesi gereken bir süt ürünü olarak bilinse de, Türk ve Dünya mutfağında oldukça fazla olan peynir çeşidi, kahvaltı dışında diğer öğünlerde de peynire yer verilmesini sağlamaktadır. Ayrıca peynir tüketiminde önemli bir husus olan; hangi peynirin neyle tüketileceği, ağzının tadını bilenlerin oldukça iyi bildikleri detaylardan biridir.

Labne Peyniri

Özellikle çocukların çok sevdiği peynirlerden biri olan labne, ekmek üstüne sürülerek tüketilmesinin yanı sıra, lezzetli cheesecake tariflerinin başlıca malzemelerinden biri özelliğindedir. Hafif lezzeti sayesinde labne peyniri ile son derede lezzetli ve şık pastalar yapmak mümkündür. Ayrıca labne peyniri ile lezzetli ve küçük atıştırmalıklarda yapmak mümkündür.

Mozzarella Peyniri

Sık sık pizza sipariş edenlerin adını sıkça duyduğu mozzarella peyniri lezzeti ve kıvamı ile pek çok yiyecek ile tüketilmesi uygun olan bir peynirdir. Pizza üzerinde erimiş bir halde görebileceğimiz mozzarella peynirini aynı zamanda salatalarda da tercih etmek oldukça lezzetlidir. Dilimlenebilen özellikte bir peynir olması, mozzarella lezzetinin yoğun bir şekilde hissedilmesini sağlamaktadır.

Beyaz Peynir

Çeşitli mezelerin bulunduğu sofraların vazgeçilmezi olan beyaz peynir, Türk insanının en çok tükettiği peynirlerin başında gelmektedir. Kavun ile oldukça lezzeti olan beyaz peynir ayrıca domates ile yapılan sandviçlere de fazlasıyla yakışmakta ve lezzet katmaktadır.

Kaşar Peyniri

Klasik peynir seçimleri arasında başı çekmekte olan kaşar peyniri ise, tost peyniri olarak da bilinen peynirlerden biridir. Tost içinde eriyen özelliği ile oldukça lezzetli olan kaşar peyniri; salata, pizza, tost ve daha pek çok tarifte kullanılabilmektedir.

Permesan Peyniri

Kökeni İtalya olan Permesan peyniri ise, lezzetli salataların olmazsa olmazlarından biridir. Sert yapısı ile rendelenmeye ve doğranmaya müsait olan permesan peynirini salata içinde keşfetmek oldukça mümkündür.

Peynire ve çeşitlerine önem veren kişiler için hangi peynirin neyle tüketildiği oldukça ince konulardan biridir. İçtiği içeceğin yanında özellikle peynir çeşitlerinden en uygun olanı tercih etmenin yanı sıra, mutfaktaki pek çok yemek ve pasta için peynirlerden yararlanmak mümkündür. Bu konuda peynir deyip geçmemek ve lezzeti ile uyuşan yiyecekle tüketilmesi gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.