Hangi Sirke Ne İçin Kullanılır? İşte Sirkelerin Özellikleri

0

Sirkenin salata sosu ve turşu gibi tahmin edilebilir kullanım yeri dışında ketçap ve hardal gibi daha az belirgin olan çeşnilere kadar her türlü yiyeceğin içinde gizlenmiştir. En sevdiğiniz acı sosu canlandırır ve marinelere asitlik kazandırır.

Ancak, işte mesele: Bütün sirke eşit değildir ve her şey için aynı sirkeyi kullanamazsınız. Böylece, hangi sirkelerin hangi yemekler için en iyi olduğunu bilmenize yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladık.

Damıtılmış Beyaz Sirke
Bu keskin, güçlü sirke, damıtılmış alkolün fermente edilmesiyle elde edilir. Ticari olarak, salata sosu ve çeşnilerin ticari üretiminde kullanım için çok ucuzdur. Ancak beyaz sirke ile yemek yapmayı bırakıp sadece ev temizliği projelerinde kullanın. Beyaz sirkenin çok farklı kullanım şekilleri

Balzamik sirke
Bu koyu şurup gibi yoğun balzamik sirke bir İtalyan klasiğidir. Diğer sirkelerin aksine, fermente bir alkolden yapılmamıştır. Sıkıştırılmış üzüm suyu (zamanla) sirkeyi kalınlaştıran, lezzetini konsantre eden ve fiyatı yükselten meşe fıçılarda yaşlandırılmıştır! Piyasada ucuz versiyonları var, ama dikkatli olun – daha ucuz versiyonlar gıda boyası eklenmiş sadece beyaz sirkedir. Balzamik sirke taze meyvelerin üzerine serpmek veya kaliteli zeytinyağı ile birleştirildiğinde sade bir salata sosu yapmak için mükemmeldir. Balzamik Sirkenin 6 sağlık faydası

Elma sirkesi
Elma sirkesi, iddia edilen tıbbi özellikleri nedeniyle son zamanlarda çok fazla moda haline geldi. İnsanlar mide rahatsızlığı, soğuk algınlığı ve ayrıca zayıflamak isteyenlerin gözdesi. Sirke haline gelmeden önce alkole fermente edilmiş preslenmiş elmalardan yapılır. Bu hafif tatlı bir tat verir. Ev yapımı gazoz, turşu ve salata sosu için mükemmeldir.

Kırmızı şarap sirkesi
Bu fermente kırmızı şarap yan ürünü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler sirke biridir. Her türlü kırmızı şarap ile yapılabilir, sirkeye eşsiz bir tat verir. Genel olarak, keskin bir tada ve yoğunluğa sahip olduğunu göreceksiniz, bu da salata ve turşular için mükemmel. Sebzeleri pembemsi bir renk tonu ile beslediğinden, soğan turşusuna çok yakışır. Evde üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Beyaz Şarap Sirkesi
Kırmızı şarap sirkesi gibi, bu tür beyaz şarabı mayalayarak yapılır. Kırmızı muadili gibi keskin değildir daha yumuşak tadı vardır. Turşu yapmaktan salata soslarına kadar her şey için kullanılabilir, ancak lahana salatası için en hafif çok iyi uyum sağlar.

Şeri sirkesi
Bu İspanyol sirkesi, şarap mayalanarak yapılır. Şeriyi mayaladıktan sonra, yan ürün en az altı ay boyunca meşe fıçılarda yaşlandırılır. Bu, daha karmaşık aromalı sirkelerden birini yapan, derinlemesine bir lezzet verir. Tava sosu yapmak için mükemmeldir, ancak çorba veya soslara derinlik katmak için de kullanabilirsiniz.

Pirinç sirkesi
Bu sirke, genellikle Çin veya Japonya’dan gelen pirinç şarabı fermantasyonu ile yapılır. Diğer sirke türlerine göre daha az asidik olduğu için daha az sert ve daha tatlı bir tada sahiptir. Bu sirke mükemmel hızlı turşular yapar ve Asya usulü tava kızartmalarına ve soslarına eklendiğinde çok lezzetlidir . Pirinç sirkesinin yapım tarifi

Kara Sirke
Bu Çin sirkesi (Chinkiang sirkesi olarak da bilinir) yapışkan pirinçten yapılır. Neredeyse odunsu, dumanlı ve yoğun bir tadı vardır. Yoğun ekşi olduğundan, Çin mutfağında tatlı malzemelerin karşılığı olarak kullanılır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.