Hangi Yemek İçin Hangi Doğrama Şeklini Uygulamalısınız?

0

Yemek hazırlarken yemeğin lezzeti kadar görüntüsü de şıklığa önem verenler için büyük önem taşımaktadır. Bu sebepler yiyecekleri kendi özellikleri doğrultusunda doğramak ve yemek ve salatalara ilave etmek gerekmektedir.

Küp Doğrama

Genellikle yemeklik doğrama şekli olarak birçok ev hanımının bildiği küp doğrama şekli, yemek yapmaya başlangıçta soğan gibi yiyeceklerin doğranmasında tercih edilen bir stildir. Bu doğrama şekli sayesinde yemekte çok fazla görülmesi istenmeyen soğan gibi yiyecekler küp şeklinde ufaltılmaktadır.

Yarım Ay Doğrama

İnce ve uzun yuvarlak yiyecekler için tercih edilen bu doğrama şekil ise, en çok havuç ve kabak gibi sebze ve meyvelerde tercih edilmektedir. Türlü kızartması yapılmak istendiğinde kabak ve patlıcan gibi malzemeler yarım ay şeklinde doğranıp kızartıldığında, sunumu ve yenmesi daha kolay olacaktır.

Piyaz Doğrama Şekli

Birçok yerde patates salatası olarak bilinen piyaz için kullanılan doğrama şeklinde, soğanların yarım ay halka şeklinde doğrandığı şekli ifade etmektedir. Olabildiğince ince olması gereken dilimler, soğan gibi yiyeceklerin şık bir görsellikte olmasını sağlayacaktır.

Kuşbaşı Doğrama

Bu doğrama şekli adı ile herkesin tahmin edebileceği bir doğrama şeklidir. Etin kuşbaşı olarak küp şekillere bölünmesini ifade eden bu doğrama şekli, sebze yemeği malzemeleri için rahatlıkla kullanılabilir. Güveç ve türlü gibi yemeklerde patlıcan, patates ve kabak gibi malzemeler kuşbaşı doğranarak malzemelerin daha rahat harmanlanması ve pişmesi sağlanabilir.

Jülyen Doğrama

Dünya mutfaklarında çok fazla popülerliğe sahip olan Jülyen doğrama, genellikle tüm sebzeler için uygulanabilecek bir doğrama şeklidir. Havuç ve biber gibi yiyecekleri ince çubuklar halinde dilimlemek, kullanılan malzemelerle hazırlanan tariflerin oldukça şık bir görünümde olmasını sağlayacaktır. Salata ya da sebzeli makarna sosları için tercih edilen malzemelerin jülyen şeklinde doğranması, yapılan basit bir yemeğe bile fazlasıyla özen gösterildiğini yansıtacaktır.

Dilim Doğrama

En basit doğrama şekillerinden biri olarak, yiyecekleri istenilen kalınlıkta dilimlere ayırmayı nitelemektedir. Özellikle mutfakta hızlı olunması gereken durumlarda bütün parçadaki yiyecekleri bu şekilde kısa sürede dilimleyip yemek ve salatalara dahil etmek mümkündür.

Dünya Mutfaklarında Kullanılan Doğrama Şekilleri

Sunumları ile yemeklerinde görselliğe önem veren Dünya mutfakları, öne çıkan bazı doğrama şekilleri ile hafızalarda yer etmekte ve insanın kendi mutfağında uygulama isteği uyandırmaktadır. Bu noktada en çok bilinen Dünyaca ünlü doğrama şekillerinden jülyen doğramanın yanı sıra; Makedon, dice, Vichy ve Mire Poix sıkça kullanılan doğrama şekilleri arasında yer almaktadır.

Yemeklerin tadını etkilemese de, görünüşü ile cezbedici olması istenen yemekler için farklı doğrama stillerini tercih etmek, mutfakta ne kadar becerikli olunduğunu göstermek için başlıca fırsatlardan biridir. Her biri kolay ve uygulanabilir olan doğrama şekillerini uygun yiyecekler için kullanmak, yemek sunumlarında nokta atışı yapmayı sağlayacaktır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.