Ne Tür Soğan Kullanmalısınız?

0

Pazarlarda, marketlerde farklı farklı soğanlara rastlamak mümkün. Bu soğanları kullanım amaçlarınıza göre seçmelisiniz. Farklı soğan çeşitleri ve lezzet profilleri hakkında biraz bilgi sahibi iseniz doğru soğanı seçebilirsiniz.

sari-sogan

Sarı soğan
Sarı soğan genellikle bir tarifi hangi soğan türünde kullanılacağını belirtmezse kullanmak için güvenlidir.
Sarı soğan mutfağın iştah soğanlarıdır. Genellikle heryerde makul bir fiyata bulabileceğiniz türdendirler. Bu soğan çok yönlüdürler. Dünyada satılan soğanların yüzde 87’i sarı soğandır.

Sarı soğan çiğ olarak da yenilebilir, fakat pişince yumuşak, daha tatlı, daha şeffaf ve büyük olurlar. Sarı soğan karamelize soğan için harikadır, yavaş pişirme ile yumuşak ve tatlı hale geliyor.

Yemek tarifleri farklı bir türünü belirtilmezse aşağıdaki yemeklerde kullanın:

Çorbalar
Yahniler
Soslar
Güveç
Közlenmiş sığır eti, kuzu ve kümes hayvanları – lezzet eklemek için etin etrafına veya altına koyun.

kirmizi-sogan

Kırmızı soğan
Kırmızı soğan hafif bir lezzetle berraktır, ancak yaşlandıkça keskinleşebilir. Kırmızı soğanın çeşitleri vardır ve bazıları diğerlerinden daha tatlıdır.

Çoğu insan, kırmızı soğanın çiğ yenilmesi ve dilimler halinde ızgara yapılmasının daha lezzetli olduğunu düşünüyor. Kullandığınız yemek tarifi farklı bir tür söylemedikçe şu yemekler için kullanılabilir.

Salatalar
Burger
Sandviçler
Pizza

beyaz-sogan

Beyaz soğan

Beyaz soğan, sarı soğandan daha keskindir. Piştiğinde yumuşar ve tatlanabilir. Bunun için sarı soğanın yerine kullanılabilir. Ancak biraz daha keskin olabilir. Onun için yemeğinizde soğan olduğunu belli edebilir.

Şu yiyecekler için kullanılabilir

Meksika yemeği
Wok’ta kızartmak
Hint turşusu
Patates, makarna veya yumurta salatası
Salatalar

tatli-sogan

Tatlı soğan

Tatlı soğan çeşitleri vardır. Bunlar tatlı soğan etiketiyle satılmaktadır.

Adından da anlaşılacağı üzere, tatlı soğan en tatlı soğan çeşitlerinden biridir ve hafif bir tada sahiptirler. Hafifliği nedeniyle çiğ olarak iyidirler ve karamelize olduklarında çok tatlıdırlar. Pişmiş oldukları için daha tatlı oldukları için, yemeğe tatlılık katarlar. Eğer yemeğin tatlanmasını istemiyorsanız kullanmayın.

Tatlı soğanı şu yiyeceklerle kullanabilirsiniz
Salatalar
Sandviçler
Burger

yesil-sogan

Yeşil soğan

Yeşil soğan ve soğan aynı şeydir. Ampul oluşmaya başlamadan hemen önce alınan soğanlardır. Hem yeşil hem beyaz parçaları kullanılır. En koyu yeşil uçlar, daha açık yeşil parçalar veya beyaz kısımlardan daha fazla bir keskinliğe sahiptir, ancak sert değildir. Çiğ veya pişmiş yenilebilirler.

Yeşil soğan nerelerde kullanılabilir

Dips
Çin yemekleri – patates kızartması, soğan krep, çorba
Mısır ekmeği
Salatalar
Fırında patates püresi
Makarna, tavuk veya yumurta salatası

arpacik-sogan

Arpacık Soğanı

Hafif soğan gibi tadı vardır ve bazı insanlar biraz sarımsak tadı da alabilirler. İçinde iri soğan bulunması istenilen tüm yemeklerde kullanılabilir. Sarı soğandan çok daha hafif bir soğandır.

Kullanılabileceği yemekler:
Sirke
Bir biftek ya da burger koymak için mantarla sotelenmiş
Fransız yemekleri
Elma dilimli patates

Tabii ki, her zaman farklı denemeler yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.