Havuçtan Sabun Tadı Aldığınız Oldu mu?

0

Bazen satın aldığınız bir havucu soyduktan sonra ağzınıza atarsınız ve damağınıza sabun tadı gelir. Bu tadın havuç seven ve yiyen kişilerin büyük bölümü almıştır. Peki bazen neden havuçta sabun tadı olur?

Tabi ki havuçlar sabunlu su ile yıkanmamıştır. Veya havuçların üzerine deterjan dökülmemiştir. Bu tadın sebebi, terpenoid olarak bilinen bir uçucu bileşiğin yüksek bir konsantrasyonu sebebiyle meydana gelir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Tüm havuçlarda bu bileşik bulunur. Havuçta bulunan şekerle birleşerek havuça kendi tadını verir. Ama bazen terpenoid  havuçta fazla bulunur ve havuca sabunlu ve acı bir tat verir. Evde havuç nasıl yetiştirilir?

Havucun çok taze olmasına veya evde çok iyi koşullarda saklanmasına rağmen bu tad oluşabilir.

Bu durum havucu yemememiz için bir sebep oluşturmaz. Havucu bu tadıyla da yiyebilirsiniz ve size bir zararı olmaz. Anca yine de havuçta bu tadın bulunmasını istemiyorsanız, işe havucu satın alırken başlamalısınız. Mümkünse havucun nereden geldiğini ve tazeliğini kontrol edin. Bunun için size önerebileceğimiz en iyi yol, yerel pazarlardan alışveriş yapmaya özen gösterin. Blender ile havuç suyu nasıl yapılır?

Ayrıca havuç alırken, yeşil bölümlerinin taze ve yeşil görünmesine dikkat edin. Yeşil bölümleri solmuş havuçları almamaya özen gösterin. Havucun tepe bölümü yeşil yerine turuncu renk olmalıdır. Tepe bölümü yeşil olan havuçlar genellikle sabunla yıkanmış tadında olmaktadır. Doğranmış havuç nasıl dondurulur?

Eve aldığınız havucun da saklanması önemlidir. domates ve avokado gibi, etilen üreten meyvelere yakın yerlere havuç koymayın. Etilene maruz kalması halinde havucun tadını acı yapan terpenoitlerin artmasına neden olabilir. Havuç cipsi tarifi.. Sadece 79 kalori

Ama eğer aldığınız havuç sabun tadında ise o zaman size önereceğimiz çözüm şudur; O zaman havucu çiğ yerine pişirerek tüketin. Havuçla ilgili tüm yazıları okumak için TIKLAYIN


Paylaş.

About Author

Comments are closed.