Her Mutfakta Bulunması Gereken Tek Sebze; Alabaş

0

Alabaş adı size komik gelebilir. Pürüzsüz yuvarlak gövdeli ve ince saplarıyla aslında bir uzay gemisini andırıyor. Uzmanların her mutfakta muklaka bulunması gereken tek sebze olarak nitelendirdikleri bir sebzedir. Birçok kanser çeşidini önlemede faydalı olduğu iddia edilen Alabaş’ın 15 den fazla yemek çeşidi yapılmaktadır.

Eğer daha önce mutfağınızda bulundurmadıysanız, bu yazıyı okuduktan sonra Alabaş’ı siz de eksik etmeyeceksiniz.

  1. Turp gibi Alabaş’ı deneyin

Alabaş’ı çiğ olarak yiyebilirsiniz. Turp gibi bir tadı vardır. Aslında turp ile şalgam arasında bir bitkidir. Hafif biberli bir tadı olmak beraber, bir miktar brokoliyi de andırmaktadır. Alabaş bir elma gibi süper net bir dokuya sahiptir.

  1. Yeşil saplarını yiyin

Alabaş, köklü bir bitkidir. Kök kısmı ampul şeklindedir. Üzerinde yeşillikleri bulunur. Bu yeşil kısımları genellikle kesilirek atılır. Oysa bu yeşil bölümlerini de yiyebilirsiniz. Olgun Alabaş’ların yeşil kısımlarını sote yapabilirsiniz veya haslayabilirsiniz. Eğer Alabaş’ın yeşil bölümleri çok körpe ise o zaman salata olarak tüketebilirsiniz.

  1. Küçük Alabaşları satın almaya dikkat edin

Alabaşlar farkı büyüklenrde satılmaktadır. Satın alınqrken özellikle küçük olanları almaya özen gösterin. Alabaş ne kadar küçük olursa o denli lezzetli olur. Kabuklarını çok ince bir şekilde soymanız yeterli olacaktır. Büyük Alabaşların içinde odunsu bir doku oluşmaktadır. bu da lezzetini önemli ölçüde etkilemektedir.

  1. İster çiğ yiyen isterseniz pişirin

Alabaş gerçekten çok yönlü bir sebzedir. Hazırlaması çok kolaydır. Bir elma gibi kabuğunu soyarak keyifle yiyebilirsiniz. Dilim dilim keserek tuzlayıp yiyebilir, salataya ilave edebilirsiniz. Ayrıca kızartmasını, böreğini  bile yapabilirsiniz.

  1. Dış yüzeyini soymak zorunda değilsiniz

Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır. İsterseniz kabuğunu soyun isterseniz soymayın. Özellikle küçük Alabaşları tercih ederseniz, kesinlikle soymadan yiyebilirsiniz. Eğer soymak isterseniz, çok ince bir şekilde soymanız yeterli olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.