Her Tat Zamanında Güzel

0

Bireyler günlük yaşamın stresi ve koşuşturmacası içerisinde beslenme ve yeme içme alışkanlıklarını değiştirmişlerdir. Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biri iken zaman içerisinde çalışma ve okul hayatının temposundan dolayı kahvaltı yapmak yerine beş dakika daha fazla uyku tercih edilmeye başlanmıştır. Bu durum ayak üstü atıştırma alışkanlıklarını beraberinde getirmiştir. Öğle yemekleri de keza aynı hale gelmiştir. İş ve okullarından ötürü evlerine ulaşamayan insanlar fast foot yiyecekler ile öğünleri savuşturmaya başlamıştır. Tüm bunlar toplumsal sağlık sorunlarında artışı meydana getirmiştir. Her ne kadar yoğun bir yaşam sürdürsek de kendimize olan özeni kaybetmemekte fayda var.

Yeme içme alışkanlıklarımızın düzenlenmesinde bir önemli noktada yiyeceklerin mevsimine göre tüketilmesi ile olacaktır. Mevsiminde yenen meyve sebzelerde kimyasal oranı daha düşük olacağından sağlıklı bir beslenme gerçekleştirilmiş olacaktır. Mevsiminde yetişmeyen meyve ve sebzeler hem maddi açıdan hem de sağlık açısından size zarar verir.

Bahar mevsimine girilen mart ayında hangi meyve sebzeler tüketilmeli hangi balıklar tercih edilmelidir?

  • Levrek, kalkan ve kefal mart ayında tüketilmesi en uygun balıklardır. Bu saydığımız balıklar mart ayında en lezzetli hallerini alırlar.
  • Ispanak, havuç, kırmızıturp, brokoli, pırasa, patates, kuru soğan, dereotu, karnabahar
  • Elma ve muz da tercih edilmesi gereken meyvelerdir.

Listeye baktığımızda yiyeceklerin hepsinin hafif ve kalorisi düşük ürünler olduğunu görmekteyiz. Mart ayı mevsimler arası bir geçiş zamanıdır bu nedenle hep hafif gıdalar alınmalıdır. Böylece kışın hareketsizlik ve yenen ağır yağlı gıdalar ile alınan yağlar da verilecektir. Uygulayacağınız diyetlere yardımcı olacak bu besinler vücut direncinizi de arttıracaktır. Böylece zayıflarken bünyeniz de gücünü kaybetmeyecektir.

Mart ayında bunların dışında tüketeceğiniz sebze ve meyveler de tezgâhlarda mevcut olacaktır. Ancak tezgahlarda duran her sebze ve meyve masum değildir maalesef. Mevsiminde üretilmeyen bir gıdanın hangi şartlarda yetiştiğini düşünürsek mantıklı cevaplar bulabiliriz aslında. İklim ve toprak uygun olmadığı halde yetişen ürünler ancak ve ancak kimyasal ilaçlar yolu ile sizlere ulaştırılır. Tat açısından da yediğiniz sebze ve meyvelerin sizi tatmin etmesini beklemeyin. Daha sağlıklı ve lezzetli günler için her şeyi vaktinde tüketmek gerekir.


Share.

About Author

Comments are closed.