Hindistan Cevizi Suyu İle Kefir Yapımı

0

Hindistan cevizi suyu, su kefiri yapmak için harika bir başlangıçtır. Hindistan cevizi, kefirinin fermantasyon işlemi sırasında maya tarafından ihtiyaç duyulan doğal karbonhidrat ve şekerlere sahiptir.

Hindistan cevizi suyu kefir tarifleri, normal süt kefir tarifleri kadar basit. Su kefiri, şekeri besleyen kristal gibi ve tuz benzeri tanelerden yapılır. Su kefir tanecikleri, şekerli su, meyve suyu veya hindistan cevizi suyu kültürü için kullanılabilirken, ilk kefir süt laktozu ile beslenen beyaz, kabarık tanelerden yapılır. Su kefiri, süt kefirinden daha az bakteri ve maya içerir, ancak su kefiri tipik olarak yoğurt veya ayrandan çok daha yararlı bakteriler içerir.

Hindistan cevizi suyu kefir için, taze, genç hindistancevizi kullanmak ve suyunu kendinizin çıkarması idealdir. Mağazadan satın alınan hindistan cevizi suyu pastörize edilir ve bu nedenle taze hindistancevizi suyunun tüm doğal faydalarını içermez.

Gerekli olan malzemeler

1 litre hindistan cevizi suyu
3 yemek kaşığı su kefir taneleri
İsteğe bağlı: Seçeceğiniz 1 bardak taze meyve

Yapılışı:

Önce şeker suyu kullanarak tahılları aktive edin. Genellikle bu, 1/4 bardak şekerin 1 litre suya eklenmesi ve tanelerin eklenmesiyle ve 24-48 saat bekletilerek yapılır. Taneler şeker suyunu aktive edildikten sonra, bunları hindistan cevizi suyu ile kullanabilirsiniz.
Kefir tanelerini hindistan cevizi suyuna kapaklı büyük bir kavanoza yerleştirin. Kavanozu kapatın ve 24-48 saat bekletin.
İçmeden önce kefirleri çıkarın.

Meyve eklemek için hindistan cevizi kefirini ve meyveyi bir karıştırıcıda karıştırın.
Kullanımları arasında şeker sularında yenilerseniz, kefirleri yeniden kullanmaya devam edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.