Hindistan Cevizi Unu Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

0

Hindistan cevizi yağı ve sütü sağlıklı beslenme ve doğal güzellik ürünlerinde çok fazla kullanılmaya başlandı. Hindistan cevizi yağı ve sütüyle çok çeşitli doğal ürünler yapmak mümkün. Peki Hindistan cevizi ununu hiç duydunuz mu? İşte Hindistan cevizi ununu nasıl kullanabileceğiniz ve faydaları hakkındaki tüm bilgiler…

Eğer Hindistan cevizi yağı ve sütünü kullanmayı seviyorsanız, ununu da bu listeye ekleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi unu kullanmak harika bir fikirdir çünkü çok fazla sağlık faydası sunar. Bununla birlikte, Hindistan cevizi unu kullanmanın dezavantajı da vardır. Bu durum, normal un yerine yanlış bir şekilde Hindistan cevizi unu kullanıldığında kolayca felakete yol açabilir.

Hindistan cevizi unu, buğday, çavdar, arpa ve mısır gibi tahıllardan yapılan diğer birçok un türü gibi değildir. Diğer unların aksine Hindistan cevizi unu çok fazla su emer. Bu sebepten dolayı, Hindistan cevizi unuyla bir şey pişirirken normal oranlarda su kullandığınızda ortaya çok kuru bir yiyecek çıkabilir.

Hindistan cevizi ununu iki şekilde kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi ununu kullanan profesyonellere göre, kullanmanız gereken tüm unun yaklaşık yüzde 20’si, Hindistan cevizi unuyla değiştirilmelidir.

2 bardak normal un kullanılması gerektiriyorsa, yarım bardaktan daha az unu, Hindistan cevizi unuyla değiştirin. Eğer tarifte 10 bardak çok amaçlı un kullanmanız istenirse, 1 bardak unu Hindistan cevizi unu ile değiştirin.

Ama normal un yerine tamamen Hindistan cevizi unu kullanmak isterseniz, hile çok daha basit. Kullanılan her 1/2 bardak Hindistan cevizi unu için 2 yumurta eklemelisiniz.

Normal unu Hindistan cevizi unu ile değiştirmek için nedenleri ise, şöyle sıralayabiliriz:

Glütensizdir
Hindistan cevizi unu, glüten içeren tahıllardan yapılmadığından, sindirim sağlığınızı riske etmeden bununla birlikte pişirebilirsiniz. Glüten duyarlılığı veya çölyak hastalığı olan kişiler için ve glüteni beslenmelerinden uzaklaştırmak isteyenler için mükemmel bir un çeşididir.

Lifle doludur
Hindistan cevizi unu mükemmel bir lif kaynağıdır. Lif, sindirim sağlığı ve kabızlığı önleme için çok önemlidir.

Kan şekerini düzenler
Lif bakımından zengin olan Hindistan cevizi unu, hem şeker hastaları hem de prediyabetikler için idealdir. Bunun nedeni, lif içeriğinin bir anda kanda açığa çıkan şeker miktarını düzenlemesine yardımcı olmasıdır. Sonuç olarak, hiperglisemi veya yüksek kan şekeri komplikasyonları dengede tutulabilir.

Bu iyi bir protein kaynağıdır
1/4 bardak Hindistan cevizi unu 4 gram protein içerir. Bu hem kasa sağlığı açısından hem de tokluk hissi vermesi açısından mükemmeldir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.