Hızlı Turşu Nasıl Yapılır?

0

Hemen hemen her sebzeden turşu yapabilirsiniz. Ayrıca turşuyu yaptıktan sonra yemek için aylarca beklemek zorunda da değilsiniz. Hızlı turşu tarifiyle sebzelerinizi 24 saat içinde turşu olarak sofralarınıza getirebilirsiniz.

1. Adım: Sebzelerinizi Hazırlayın
Herhangi bir pişirme işleminin ilk adımı sebzelerinizi yıkamak ve temizlemektir, böylece dış tabakadaki kiri yok edersiniz. Beyazlatıldıklarında daha iyi sonuçlanacak sebzeler vardır, yani kısaca kaynatılıp hafifçe yumuşatılmış demektir. Beyazlatılması tavsiye edilen sebzeler, havuç, bamya, yeşil fasulye, biber, zencefil, pancar, brüksel lahanası ve bu türden diğerleri içerir. Yumuşatma için sadece 2 dakika kaynamaları yeterlidir.

İlgili Yazılar

Adım 2: Kavanozları hazırlayın
Kapaklı kavanozlarını steril olması için ılık sabunlu suyla yıkayın. İyice durulayın ve tamamen kurumaları için bir kenara koyun. Farklı sebzelerden turşu yapmayı planlıyorsanız, cam şeffaf kavanozları tercih edin. Böylece sebzelerdeki değişimleri daha rahat takip edebilirsiniz.

3. Adım: Sebzeleri Bölün
Sebzelerinizi doğranmış, beyazlatılmış ve istediğiniz şekilde dilimledikten sonra, koyduğunuz kavanoz sayısına bölerek bir kenara koyun. Sonunda, kavanozlara aşırı doldurmamaya ya da sebzeyi çok sıkı bir şekilde yerleştirmemeye dikkat edin. Sıvının sebzenin her yerine ulaşması gerekiyor.

4. Adım: Tatlandırıcı ve Baharatlar
Tatlandırıcıların ve baharatların doğru veya yanlış kombinasyonu yoktur; bu nedenle, hangi otların tadına bakacağınızı düşünün. Sizin için en iyi olanı görmek için cesur olun ve karıştırın ve çok çeşitli baharatlarla eşleştirin. İşte bazı genel ölçümler, bu cam kavanoz başına iyi bir miktar olurdu.

1/2 çay kaşığı kimyon tohumu
1/2 çay kaşığı zerdeçal
1/2 çay kaşığı dereotu tohumu
1/2 çorba kaşığı hardal tohumu
1/2 tatlı kaşığı asitleme baharatı
1 jalapeno biber
1 tutam taze kekik
2-4 taze dereotu

Bunlar sadece örneklerdir, genellikle yapılan salamuralarda bulunan ortak maddeler bunlardır. Diğer seçenekler arasında karabiber, sarımsak tuzu, soğan tozu veya kişniş sayılabilir. Baharat karışımınızı, sebzeleri eklemeden önce her kavanoza koyun.

5. Adım: Salamura Yapın
Baharat dolabınızdaki kuru katkı maddeleri harikadır, ancak kıyılmış sarımsak, doğranmış jalapenoslar veya bir tatlı kaşığı yaban turbu gibi ıslak malzemeler de öyledir. Ayrıca kavanozlarınızda birlikte karıştırdığınıza bağlı olarak tuzlu suyunuzu tatlı ya da keskinleştirebilirsiniz. Aşağıda tuzlu tariflerin iki örneği bulunmaktadır; biri ekşi bir lezzet için, diğeri daha tatlıdır.

Ekşi Salamura Tarif:
3 su bardağı damıtılmış elma sirkesi (veya beyaz sirke)
3 su bardağı su
2 yemek kaşığı deniz tuzu
2 çorba kaşığı şeker

Tüm malzemeyi bir tencereye yerleştirin ve hepsi çözülünceye kadar kaynatın. 2 dakika kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın.

Tatlı tuzlu Salamura tarifi:
3 su bardağı damıtılmış beyaz sirke veya elma sirkesi
3 su bardağı su
1 -1/2 fincan şeker
1 çay kaşığı deniz tuzu

Bütün bu malzemeleri bir tencereye yerleştirin ve karışım kaynatın. Isınırken, şeker ve tuz eritilinceye kadar karıştırmaya devam edin. İki dakika kaynatın ve sonra ısıdan uzaklaştırın.

Salamura yapıldıktan sonra, sebzeleri koyduğunuz kavanozlara dökün ve üstten yarım santim boşluk bıraktığınıza emin olun.

6. Adım: Hava Kabarcıklarını çıkarın
Sebzelerinizi kavanozlara koyup, salamurasını da ilave ettikten sonra hava kabarcıklarının oluştuğunu görürsünüz. Bu kabarcıkları mümkün olduğunca çabuk çıkarmanız gerekir. Kavanozu sallamak bunun için iyi fikirdir. Ya da salamurayı az miktarda dökün, kavanozu sallayın ve sonra tekrar salamura ilave edin.

7. Adım: Kavanozları Kapatın
Tüm sebzelerin salamura ile kaplandığından emin olduktan sonra kavanozun kapağını kapatın. Yemeden önce kavanozları en az 24 saat buzdolabına koyun. Bamya veya şalgamdan turşu yaptıysanız buzdolabında en az bir hafta kalmaları gerekir. İsterseniz iki ay kadar serin bir yerde muhafaza ederek turşunun fermente olmasını sürdürebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.