Hızlı Ve Kolay Zencefil Turşusu Yapın

0

Ülkemizde bir sebzeden turşu yapılmasına rağmen Zencefil Turşusu pek bilinmiyor. Oysa dünyada yeni bir trend olarak zencefil turşusuna büyük ilgi var. Bu yazımızda size kolay ve hızlı Zencefil Turşusunun tarifini vereceğiz. Zencefil turşusu buzdolabında altı aya kadar kalabilir. Mükemmel bir lezzeti ve rengi var. Salata, soslar ve sandviçlerin içinde büyük bir keyifle yiyebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

1 kilo taze zencefil

2 su bardağı pirinç sirkesi baharatsız

3/4 su bardağı şeker granül

1 tatlı kaşığı masa tuzu

Önce işe kavanozun sterilze edilmesi işlemiyle başlamanız gerekiyor. Bunun için derin bir tencereyi su ile doldurun ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra 10 dakika boyunca kavanozu ve kapağını içine koyun. Ocağı kapatın ve kullanma sırası gelinceye kadar kaynar suyun içinde bırakın.

2

Bu arada bir kilo zencefili alın ve bir kaşık yardımıyla veya sebze soyucusu ile dış kabuklarını soyun.

Ardından soyulmuş zencefilleri mümkün olduğunca ince dilimler halinde kesin. Mümkünse bir kağıt kalınlığında olmasında fayda var.

3

Yüksek ateşte 5 litre tencereye 2 litre su koyarak kaynatmaya başlayın. İçine, sirke, şeker ve tuzu koyun. Şeker ve tuz eridikten sonra ocağın ısısını orta dereceye getirin. Bir taşım daha kaynatın. Sonra tencerenin içine dilimlenmiş zencefili ekleyin. Yaklaşık 30 saniye kadar kaynar suyun içinde zencefili bekletin. Bu sırada karıştırarak, yumuşayıncaya kadar bir iki taşım kaynatın.

Ardından büyük bir kevgir içine zencefilleri boşaltın. Sıcak suyun içinde bulunan kavanozu çıkarın. Zencefili içine koyun. (Kavanoz tamamen zencefil ile dolmalıdır) Zencefilin üzerine kaynattığınız sirkeli suyu dökün.

Tamamen soğumasını bekleyin. Ardından kavanozun kapağını kapatın ve buzdolabına koyun. Zencefil turşusu birkaç saat sonra yemek için hazır olacaktır.

4


Paylaş.

About Author

Comments are closed.