İçinden Sıcak Çikolata Fışkıran Kek

0

Şunu kabul edelim ki, çikolatalı kekin hamuru ne kadar lezzetli olursa, o kadar iyi bir çikolatalı kek yiyebilirsiniz. Fırında yeterli miktarda pişirmeye bırakacağınız pişirme kâselerindeki keklerin üzerine sıcak çikolata dökerek pişmiş kek hamuruna verdiği değeri gözlemleyebilir ve ağzınıza aldığınız her kek parçasında bu şöleni içinizde yaşayabilirsiniz!

Başlamadan Önce

Erimiş çikolatalı kek üzerine sevdiğiniz meyve karamellerini atarak farklı bir lezzet elde edebilirsiniz. Ayrıca bazen hamuruna katılacak küçük meyve kurusu parçacıkları ile de damak tadınıza farklı bir lezzeti sunmanın mutluluğunu yakalayabilirsiniz. Erimiş çikolatalı kek üzerine çok az kaymak, krem şanti veya beyaz süt çikolata ilave edip görsel anlamda da kekinizi daha coşkulu bir hala getirebilirsiniz.

Malzemeler

2 Yemek kaşığı tuzsuz tereyağı ( Küçük parçalar halinde kesilmiş )

3 / 4 Su bardağı toz şeker

6 Adet büyük yumurta sarısı ( Yumurtaların akını sarısından ayırınız )

Yarım çay kaşığı tuz

Yarım su bardağından biraz fazla un

Yeterli miktarda Bitter çikolata ( İnce doğranmış )

Karamel sosu ( İsteğe bağlı Meyve karameli seçilebilir )

Hazırlanışı

Bir sonraki aşamaya geçmeden önce tüm malzemelerin verilen ölçülerde olmasına özen gösteriniz. 1 çay bardağı malzemeyi ilave ederken malzemenin bardağı tamamen doldurması gerektiğini dikkate alınız.

Paslanmaz çelik veya cam kâse içerisine ince kıyılmış bitter çikolata, tereyağı parçaları ve tuzu ilave ederek iyice karıştırın. Karışımı ateş üzerine koyun ve iyice eriyene kadar ateşte bekletin. Tereyağı ve çikolatanın iyice eriyip homojen olması için bir kaşık ile karıştırın.

Sıcak çikolatayı çok hafif soğumaya bırakınız. Çikolata sıcaklığı insan sıcaklığının biraz altında olacak seviyede kalmalıdır. Siz diğer malzemeleri hazırladıktan sonra çikolata gereğinden fazla soğumuş ise tekrar ateşe tutabilirsiniz.

Çikolatayı soğumaya bıraktıktan sonra bir kap içerisine toz şeker ve yumurta sarısını ekleyerek mikser yardımı ile çırpınız. Yaklaşık 10 dakika boyunca çırptıktan sonra unu yavaş yavaş ilave ediniz ve mikser yardımı ile çırpmaya devam ediniz. Un, şeker ve yumurta karışımının mutlaka homojen olması ve hamur kıvamına gelmesi gerekmektedir.

Hafif soğumaya bırakılan çikolatayı un, şeker ve yumurtadan oluşan hamur karışımına ilave ediniz ve mikserle bir süre çırpınız. Daha sonra bir kaşık ile 5 – 10 dakika boyunca çikolata ve hamuru karıştırınız. Elde ettiğiniz çikolatalı kek hamurunu dilerseniz 4 eşit parçaya ayırıp dilerseniz tek parça halinde buzdolabına koyunuz ve 30 dakika boyunca soğumaya bırakınız.

Pişirme fırınını 200 dereceye getriniz ve çikolatalı kek hamuru buzdolabında soğurken fırını 30 dakika boyunca ısıtınız. Isınmış fırın ortasına pişirme kabına döktüğünüz çikolatalı kek hamurunu sürünüz ve pişirmeye bırakınız. Pişirmeye bıraktıktan 10 dakika sonra kek kabını fırın içerisinde çevirmeye başlayınız. Ortasına konulan fırının kenar noktaları daha az pişeceği için pişirme kabını fırın içerisinde sürekli kenarlara hareket ettiriniz. 15 dakika daha çevirdiğiniz çikolatalı keki fırından alınız ve 2 dakika dinlendiriniz.

Dinlenmiş olan çikolatalı keki gevşetmek için başka bir kaba ter çeviriniz ve dilediğiniz şekillerde ve büyüklükte parçalara ayırınız. Kekin dağılmaması ve kalıp halinde olması için oldukça özen gösterin. Çikolatalı keklerin dilimlenmesi sonrası dilediğiniz karamel soslarını üzerine ekleyebilir veya bu şekilde servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun


Paylaş.

About Author

Comments are closed.