İnanılmaz Kolay Ve Lezzetli Muzlu “Dondurma”

0

Muzun bol olduğu bu dönemdi eve alınan meyveleri bazen tüketmek zor olur. Bozulmaya başlayan muzlarınızı dondurarak saklayabilir ve daha sonra kullanabilirsiniz. muzlu dondurmada da dondurulmuş muzlarınızı kullanabilirsiniz.

Muzlarınızı bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna koyun ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Doğru kıvamı elde etmeden önce, mikserinizin veya mutfak robotunuzun kenarlarını birkaç kez sıyırmanız gerekebilir.

Muzu boşaltın ve birkaç saat buzdolabında bir kaseye koyun. Büyük bir muz hayranı iseniz muhtemelen sadece sade muzlu dondurma seversiniz, ancak istediğiniz kadar farklı lezzetler yaratabilirsiniz.

Bu yazımızda size iki farklı muzlu dondurma tarifi vereceğiz. Bitter çikolatalı ve naneli…

Bitter Çikolatalı Muzlu Dondurma
1- 1/2 dondurulmuş muz
2 yemek kaşığı şekersiz kakao tozu
2 yemek kaşığı krema
1/2 çay kaşığı vanilya özü

Dondurma kıvamını elde edene kadar muzları blenderda karıştırın. Kakao tozu, krema ve vanilya özünü ekleyin. Özellikle tatlı seviyorsanız içine birkaç yemek kaşığı şeker de ekleyebilirsiniz. İyice tüm malzemeler karışısıncaya kadar karıştırın.

Karışımı birkaç saat buzdolabında bir kasede bekletin.

Naneli muzlu Dondurma
1 1/2 dondurulmuş muz
Küçük parça çikolatalar (1 avuç kadar)
1 damla nane esansiyel yağı

Bitter çikolata ile yaptığınız gibi aynı işlemi izleyin. Muzları kendi başına karıştırın ve ardından çikolata parçacıkları ve nane yağını ekleyin. Karışımı birkaç saat buzdolabında bir kasede bekletin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.