İncir Nasıl Kurutulur?

0

İncirin mevsimi çok çabuk geçer. Taze inciri uzun süre saklamak ise pek mümkün değildir. O nedenle inciri kurutarak saklamak en iyisidir. İncirleri mevsiminde kurutup, doğal kuru incirlerinizi kendiniz yapabilirsiniz.

İncirleri, güneşte ya da fırında kurutabilirsiniz. Kuru incirin sağlık faydaları

Kuru incir yapmak için, olgunlaşmış incirlere ihtiyacınız olacak. İncirleri iyice yıkayın ve ikiye bölün. Böylece kurutma işlemi hızlanır.

Güneşte incir kurutma

İncirlerin kesik tarafları yukarı bakacak şekilde tel ızgaraya ya da tepsiye dizin. İncirleri, böcek ve sineklerden korumak için üzerini bir tülbent ile örtün ve güneşte kuruması için bırakın. İncir reçeli tarifi

Doğru şekilde kurutulması için, meyvelerin hem üstünde hem de altında açık hava akımı olması önemlidir.

Geceleri incirleri içeri alın, ancak sabah yine güneşe çıkarın. 2-3 gün boyunca kurutmaya devam edin. Yaşadığınız bölgedeki nem oranına bağlı olarak, bu işlem biraz fazla zaman alabilir. Protein zengini kuru meyveler

İncirleri sıktığınızda suyu çıkmıyor, yumuşak ve esnekse, incirler kurumuş demektir. İncirleri tam olarak kurutamazsanız, bir süre sonra kurtlanabilir.

Fırında incir kurutma

İncirleri ikiye bölüp tepsiye dizdikten sonra, bu kez incirleri güneşe çıkarmayıp fırına vereceksiniz. Neden Taze İncir Yemeliyiz?

Fırını 50 dereceye ayarlayın ve incir tepsisini fırına sürün. Fırın kapağını hafif aralık bırakın. Her saatte bir incirleri ters çevirin.

Fırında incirleri kurutmak yaklaşık 10 saatinizi alabilir. O nedenle güneşte kurutmak daha kolay olabilir.

İncirler tamamen kurutulduktan sonra buzdolabında hava geçirmez kaplarda saklayın. Tum İnciri Reçeli Yapımı


Share.

About Author

Comments are closed.