Ispanağın Faydaları ve Ispanak Sufle Tarifi

0

Besleyici ve faydalı sebzelerin başında ıspanakgelir. Ispanak sağlığı destekleyici besinler arasındadır. Dünyada sağlıklı besinlerin sıralaması yapıldığında ıspanak birinci sırada yer alır. Vitamin ve mineral açısından zengindir. Güçlü bir antioksidan koruyucu özelliği bulunur. Beta-karoten, lutein, zeaksantin ve flavonoidler gibi sağlığı teşvik edici bitkisel besinler yoğun miktarda vardır. Sindirim sistemini koruyucu özelliğe sahiptir. Ispanak başta olmak üzere, karnabahar, brokoli, lahana, brüksel lahanası, karalahana, şalgam da dahil prostat kanserine karşı koruyucu özellik gösteren besinlerdir. Kansere karşı koruyucu etken maddeler içerir. Ispanağın mide kanseri hücrelerinin bölünmesini yavaşlattığı laboratuar sonuçlarında görülmüştür. Aynı şekilde cilt kanserinde de bu durum geçerlidir. Prostat kanseri ile ilgili yapılan deneyler sonucu ispatlanmıştır. Agresif prostat kanserine karşı muhteşem bir besindir.

Ispanak güçlü bir enerji kaynağıdır. Ispanağın diğer bir özelliği de inflamatuar problemlerine, oksidatif stres ile ilgili sorunlara, kalp sorunlarına, kemik problemlerine karşı koruyucu özelliğe sahip olmasıdır. Ispanak iltihaplanmalara da iyi gelmektedir. Ispanak yapraklarında bulunan iki anti inflamatuar, beta-karoten veya lutein gibi karotenoidler emilir. Enflamasyonun düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Ispanağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ispanağın yapraklarının soluk olması önemli değildir. Soluk yapraklı ıspanak C vitamini açısından yüksek konsantrasyon olduğunun göstergesidir. Ispanak yaprakları oksijene duyarlıdır. Hava ile temas ettiği zaman canlı ve diri gözükür. Bu sebze plastik kaplara konularak, market ışıklarına maruz kaldığında besin değerini kaybeder.

Körpe bir ıspanak koparıldıktan sonra güneş görmeyen bir yerde muhafaza edildiği zaman besin değerini korur. Birçok bitki ışığa duyarlıdır. Ispanak ise en hassas sebzeler arasındadır. Ispanaktaki asit konsantrasyonunun azaltılmasını sağlama için 1 dakika kaynatılması önerilir. C vitamini, A vitamini ve E vitaminidahil olmak üzere manganezin yanı sıra çinko da bulunmaktadır. Kan damarları strese karşı hassastır. Ispanak alımı yüksek kan basıncına iyi gelir. Ispanakta kan basıncına yardımcı olan peptidler keşfedilmiştir.

Ispanak lutein maddesi içerdiğinden kan seviyelerini günlük miktarda arttırabilir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu dahil göz problemlerinin önlenmesinde etkili bir besindir.

K vitamini içeren ıspanak kemikler açısından da kuvvetli bir besin maddesidir. K vitamini açısından zengin bir besin bulmak zordur. Ispanak ayrıca kalsiyum ve magnezyum gibi diğer kemikleri destekleyici besinler arasında mükemmel bir kaynaktır.

 

Ispanak Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Ispanağın yaprakları yeşildir. Yaprakları sararan ıspanak alınmamalıdır. Ispanağın kuru olması gerekir. Sulu ıspanak çabuk çürür. Hava almayacak bir kaba konulmalı ya da buzdolabı poşetine konularak sıkıca bağlanmalıdır. Hava almayan bir ıspanak beş gün süre ile taze kalabilir.

Ispanak pişirilerek muhafaza edilmelidir. Köklerinden ve kumundan ayıklanan ıspanak iyice yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra kaynayan suyun içinde 1 ya da 2 dakika haşlanmalıdır. Ispanağın içinde bulunan asitlerin çıkması gerekir. Asitlerin buharla çıkması için kapağın kapatılmaması tavsiye edilir.

Böbrek sorunları ve safra kesesi taşları olanların ıspanaktan uzak durması daha isabetli olur.

FIRINDA ISPANAK SUFLE

5 yumurta

1 kilo ıspanak

2 su bardağı un

2 su bardağı yoğurt

1 su bardağı beyaz peynir (kaşar peyniri de olabilir)

1,5 su bardağı sıvı yağ

2 paket kabartma tozu

2 orta boy kuru soğan

7-8 dal yeşil soğan (yeşil yaprak kısımları)

2 kabartma tozu

Tuz

Üzeri için: Kaşar peyniri rendesi ve 1 yumurta

Yapılışı: Ispanakların kökleri kesilir. Sirkeli suda bekletilir. Ispanaklar iyice yıkanır.  Daha sonra bıçak yardımıyla bir kabın içerisine gelişi güzel doğranır. Ayrı bir taraf da kuru soğan küp küp doğranır. Bir kabın içerisine kuru soğan, yeşil soğan, ıspanak ve tuz konulur. Derin bir kabın içerisine yumurta, un, yoğurt, beyaz peynir, sıvı yağ katılıp karıştırılır. Ispanaklı karışım da bu harcın içerisine ilave edilir. Yağlanmış borcam tepsinin içerisine ıspanak karışımı dökülür. Sıcaklığı 180 derece olan fırına sürülür. Pişmeye yakın kaşar peyniri rendesi gezdirilir. Kaşar eriyene kadar fırından çıkarılmaz. Üzerindeki kaşar eriyip, kızardıktan sonra fırından alınır. Aşağı yukarı 25 dakika kadar fırında kalmalıdır.

Not: Arzuya göre üzerine susam ve çörek otu da konulabilir. Ispanak sufleılıdıktan sonra dilimlenmelidir. Sıcakken dilimlenirse hamurlaşır. Kare borcam tercih edilirse eşit miktarda kesilir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.