Ispanaklı Narlı Kış Salatası

0

Bu yazımızda mucizevî bir besinden bahsedip basit bir tarifle bu besini sofralarımıza taşıyacağız: Ispanak. Hem alternatif hem de modern tıpta oldukça sık kullanılan ıspanak, dünya mutfaklarında da sıkça tercih edilen bir sebzedir. Faydaları saymakla bitmeyen bu sebzenin en çok bilinen faydalarına göz atalım.

Ispanak, içerdiği bol miktarda vitamin ve mineral sayesinde eski çağlardan beri alternatif tıp alanında kullanılan bir sebzedir. Sindirim sistemi için faydalıdır ve kalori-ya oranı düşük olduğunda kilo vermeyi kolaylaştırır. İçerdiği bol miktarda A vitamini sayesinde özellikle göz sağlığının korunmasına ciddi bir katkı sağlamaktadır.  Kanser hastalığına karşı da iyi bir savaşçı olan ıspanak sebzesi, kemik sağlığını korumada da etkili bir sebzedir. Hipertansiyon sorunu olanlar düzenli olarak ıspanak tüketerek tansiyonlarını sağlıklı bir şekilde dengede tutabilirler.  Bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı sayesinde enfeksiyonlara karşı ciddi bir savaşçıdır. Son olarak ıspanak sebzesinin belki de en çok bilinen faydası olarak anemiyi önlemesini söyleyebiliriz. Demir açısından inanılmaz zengin olan ıspanak; kadınlar için doğum öncesi ve sonrasında, çocuklar içinse gelişme çağında hayati önem taşımaktadır.

İlgili: Ispanaklı farklı tariflerimizi okumak için tıklayın

Bu yazımızda faydası saymakla bitmeyen ıspanak sebzesini sofralarımıza taşımak için; hem çok basit hem de oldukça besleyici bir salata tarifini sizinle paylaşacağız: Ispanaklı narlı kış salatası. Siz de bu tarifin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız buyurun tarifimize…

ISPANAKLI NARLI KIŞ SALATASI

Malzemeler

*Sirkeli suda bekletilmiş ve güzelce yıkanmış ıspanak

*Kuru incir

*Ceviz

*Nar

*zeytinyağı, tuz, limon suyu

ISPANAKLI NARLI KIŞ SALATASI NASIL YAPILIR?

1.ADIM: Ispanakları elimizle iri parçalara ayıralım. Bıçakla da kesebilirsiniz fakat elle parçalamanın vitaminlerini daha iyi muhafaza ettiğini de belirtelim.

2.ADIM: Ispanakların üzerine küp küp doğranmış olan kuru incirleri ve iri parçalara kıydığınız cevizleri dökün.

3.ADIM: Üzerine ayıkladığınız nar tanelerini bolca olacak şekilde dökün.

4.ADIM: Zeytinyağını ve çok az olacak şekilde tuzunu ekleyin. İsteğinize göre limon suyu ekleyebilirsiniz.

İsteğinize ve damak zevkinize göre bu salatanın üzerine küp küp kestiğiniz beyaz peynirleri de ekleyebilirsiniz.

İlgili: çok fazla tüketmenin yan etkilerini biliyor musunuz?

Hem besleyici hem de pratik bir salata olan ıspanaklı narlı kış salatanız hazır, afiyet olsun=)


Share.

About Author

Comments are closed.