İyi Et Nasıl Seçilir?

0

Özel misafirler için hazırlanacak bir ana yemeğin en önemli parçası olan etli yemeklerin lezzetini nasıl pişirildiğinden çok kullanılan etin türü, tazeliği gibi faktörler belirler. İyi bir eti yanlış bir şekilde pişirerek etin bütün özelliklerini kaybetmesine neden olunabilir. Kırmızı ette ve beyaz ette özellikle son dönemlerde yapılan hileler ile artık alınan etin hayvanın neresine ait olduğu kadar nereden alındığı da önem kazandı. İyi ve lezzetli bir et almak için öncelikle iyi ve güvenilir bir kasap bulmak gereklidir. Eğer bir kasabın sürekli müşterisi haline gelirseniz sizin için etin daha güzel ve lezzetli kısımlarını seçecektir.

Dinlenmiş Et Sinirsiz Olur

Her hayvanın etinin rengi farklı olur. Hayvanın cinsine göre açık kırmızıdan koyu kırmızıya doğru farklı renklerde et rengine sahip hayvanlar vardır. Ayrıca etin alındığı kısım (sırt, döş vb.) da etin rengini etkileyen bir başka faktördür. Kırmızı et alırken yapılan en büyük yanlış ise rengi koyu olan her etin çok beklemiş olduğu yanılgısıdır. Etin rengi kırmızıdır ve aralarında ton farkı bulunabilir. Etin rengi koyu mor renge dönüşmemişse o et tazedir. Beklemiş etin üzerinde mor halkalar oluşur. At kesildikten sonra en az yirmi dört saat bekletilirse daha lezzetli ve yumuşak olur. Bu sebeple dinlenmiş et ile yapacağınız yemekler yeni kesilmiş taptaze bir etle yapacağınız yemekten çok daha lezzetli olacaktır.

Hazır Kıymalardan Uzak Durun!

Köftenin sevmeyeni yoktur ancak köfte yapmak veya yemeklerde kullanmak için alacağınız kıymaları parça etlerden kendinizin çektirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Hazır çekilen kıymaların içine tavuk parçaları katarak yağlı gibi görünmesi sağlandığı gibi daha koyu renge sahip olan hindi eti parçaları katılarak dana kıyma katkılı hale getirilmektedir. Böyle sorunlar yaşamamak için kıymanızı kendi seçtiğiniz bir et parçasından gözünüzün önünde çektirmekte fayda var. Ayrıca kıyma makinesinin içinde bir önceki çekimden kalan etlerin de sizin kıymanızın içine konulmamasına dikkat etmek gerekli. Yeni çekilmiş bile olsa hazır kıyma yerine kendi kıymanızı çektirerek gönül rahatlığıyla yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Ette Yapılan Hileler

Taze bir et kırmızı rengi yanında diri ve canlı durur. Eğer et konulduğu yerde yayılıp pelte gibi duruyorsa büyük ihtimalle içine daha ağır olması için su enjekte edilmiştir. Bu durum hem kırmızı ette hem de beyaz ette böyledir. Etin rengi mor olmaya başlamışsa ya çok beklemiştir ya da küspe yiyen bir hayvanın etidir. Lezzetli olmaz. Bu etlerden uzak durmak gerekir. Eğer yemeği pişirirken tencerenin kapağını açtığınızda ağır bir ilaç kokusuyla karşılaşıyorsanız o eti aldığınız hayvana ilaç verilerek daha hızlı büyümesi ya da etlenmesi sağlanmış demektir. Bu durumda hayvana verilen ilaçlardan siz de dolaylı olarak etkileneceğiniz için mümkünse o etleri tüketmemek ve et aldığınız kasabı değiştirmek akıllıca olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.