Jöle ve Reçel İçin Doğal Pektin (Kıvam Verici) Nasıl Yapılır?

0

‘Reçel yapayım ama hem yoğun hem de şekeri az olsun’ diyenlerdenseniz, reçel yaparken Pektin çok işinize yarar. Pektin, reçele kıvam verirken, kullanacağınız şeker oranını da düşürmenize imkan sağlar.

Pektin meyvelerde bulunan bir maddedir ve vücuttaki şeker seviyesini dengelediği için çok sağlıklıdır. Pektin, elma, böğürtlen, kızılcık, üzüm, muşmula, erik, ayva ve turunçgil gibi birçok meyvede yoğun olarak bulunurken, çilek, yaban mersini, kiraz, armut, şeftali ve ahududu gibi meyvelerde daha az bulunur. Örneğin çilek reçeli yapmak istediğinizde hazırladığınız Pektini de eklemeniz, daha az şeker kullanarak yoğun kıvamlı bir reçel elde etmenize yarar.

Yoğun olmayan, daha akışkan reçel seviyorsanız, şekeri azaltılmış bir reçel yapmak için bile Pektin yapmaya değebilir.

Ev yapımı pektin yapmak çok kolaydır. Pektin yapmak için yeşil elma ya da turunçgiller kullanabilirsiniz. Meyveler olgunlaştıkça içerdikleri petkin oranı da düşer o nedenle kullanacağınız meyveleri buna dikkat ederek seçebilirsiniz.

Ev yapımı pektin
1 kilo elma
½ su bardağı su

petkin-yapimi2

Elmaları, kabukları ve çekirdekleriyle birlikte doğrayın ve bir tencereye koyun. 30-40 dakika pişirin.

Biraz soğuduktan sonra bir bez torbaya koyun ve yavaş yavaş sıvının süzülmesini bekleyin.

Pektini hemen kullanmayacaksanız, kavanoza koyarak buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.

petkin-yapimi3

Pektin kullanarak reçel yapımı
1 kilo taze çilek
¼ bardak pektin
½ bardak ham şeker

Çilek ve pektini birlikte pişirin. Şekeri ekleyin ve birkaç dakika daha pişirin. Reçeliniz kıvamını aldığında biraz limon suyu ekleyin ve ısıyı kapatın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.