Kabak Yapraklarını Yiyebildiğinizi Biliyor Musunuz?

0

Balkabağı ülkemizde de çok üretilir ve tüketilir. Balkabağından tatlı, çorba hatta yemek de yapabilirsiniz. Ancak balkabağının yapraklarının da yiyebileceğinizi biliyor musunuz? Evet yurtdışında balkabağının yaprakları haşlayıp istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İtalyan makarna tariflerinde balkabağı yaprağının çok kullanıldığını görürsünüz. Sapları kesilen yapraklar haşlanır ve sosların içine ilave edilir. Balkabağı nasıl seçilmeli ve pişirilmeli?

Girit mezelerinde de balkabağı yaprağına rastlarsınız. Balkabağı yaprağını meze olarak hazırlayıp sofranıza getirebilirsiniz. Balkabağı yapraklarının tadı ıspanak ile pazı karışımı gibidir. Unsuz ve glütensiz balkabağı pastası tarifi

Gerekli malzemeler
5-6 kabak yaprağı (taze uç dallardan)
yarım limon
sirke
1 diş sarımsak
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:
Kabak yaprakları sapları ile beraber ince ince kıyılır. az bir suda yaprakları haşlayın. Meze yapmak için seçtiğiniz yaprakların küçük ve yumuşak olmasına özen gösterin. Haşlanan yaprakları süzün üzerine çok çok az sirke, biraz limon ilave dilir. 5 dakika beklenir. Böylece yapraklar limonda pişer. Sarımsak, zeytinyağı ile karıştırılır. Balkabağı ve çekirdeklerinin faydalarını biliyor musunuz?

Not: Balkabağı yapraklarını nereden bulabilirim diye düşünüyorsanız, evinizin balkonunda saksıda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Balkabağı nasıl saklanır?


Share.

About Author

Comments are closed.